The gadget

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 22. 10. 2013, 11:45; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Soubor:Trinity Gadget.jpg
Částečně sestavený Gadget na vystřelovací věži pro Trinity test

The gadget (česky: „udělátko“) bylo kódové označení pro první jadernou výbušninu vyvinutou projektem Manhattan během konce 2. světové války v Trinity testu 16. července 1945. Byl tak nazván, protože to nebyla zbraň, která by se shazovala z letadla a odhalování termínů jako „bomba“ se v projektu nepoužívalo ze strachu před vyzrazením veřejnosti nebo nepříteli.

Obsah

Návrh

Soubor:Trinity Gadget.gif
Plně sestavený Gadget

Gadget byl plutoniový implozní typ jaderné zbraně, návrhem podobný bombě Fat Man, která byla použita o 3 týdny později na Hirošimu a Nagasaki. Koule s podkritickým množstvím plutonia byla umístěno v kulové dutině ve střední části bomby spolu s výkonnou výbušninou. Vícero detonátorů při povrchu výbušniny současně spustilo explozi, aby vytvořily mocný dopředný tlak na jádro a přimáčkly jej tak, aby v něm vzrostla hustota a byla dosažena nadkritická hustota spouštějící jadernou explozi.

Soubor:Fat Man Detonation.png
Schéma překrývajících se částí „gadgetu“. Více viz Fat Man

Původní návrh, založený na práci cyklotronem-podporovaného plutonia by z Gadgetu udělala zařízení více podobné Little Boyovi. Avšak masově vyráběné plutonium vyzařovalo dost neutronů na to, aby Gadget detonoval předčasně s nižší silou, což by tento návrh (tzv. Thin Man bomb - „hubeňour“) činilo nepoužitelným.

Později byl vybrán implozivní návrh, který vyústil ve vyrobení Fat Mana. Jak Gadget tak ani Fat Man nejsou ryze „typ Fat Man“, neboť návrh byl upraven v rámci výroby; obě dvě bomby jsou tak jedinými prototypy.

Test

Ohnivá koule jaderného testu Trinity

Gadget byl vyzkoušen v Trinity, státu Nové Mexiko, poblíž města Alamogordo. Někteří se obávali, že Trinity test zažehne zemskou atmosféru a zničí celý stát nebo dokonce veškerý život na zemi, přestože utajená zpráva vypracovaná o několik let dříve (LA-602 report) říkala, že něco takového není možné. Výpočty ukázaly, že úderná síla mohla být mezi 0 (pokud by Gadget nefungoval) a 20 kilotunami. Po (úspěšném) provedení testu se ukázalo, že úderná síla byla 18 kilotun. Trinity test byla přísně utajovaná operace.

Související články

Externí odkazy