Jihovýchodní Evropa

Z Multimediaexpo.cz

Jihovýchodní Evropa
Soubor:Suedosteuropa.png
Jihovýchodní Evropa
Soubor:Karte Suedosteuropa 03 01.png
Státy jihovýchodní Evropy v širším a užším pojetí

Jihovýchodní Evropa je část Evropy na jihovýchodě Evropy, do které se řadí různé státy a území podle daného kontextu. V nejširším pojetí to jsou tyto státy:

V jihovýchodní Evropě se nacházejí také území se sporným statutem:

V užším pojetí se mohou podle kontextu za státy jihovýchodní Evropy považovat například pouze státy zasahující na území Balkánu, nebo všechny kromě Turecka, atd.

Řecko se často zařazuje mezi státy jižní Evropy, Maďarsko a Slovinsko mezi státy střední Evropy a Moldávie mezi státy východní Evropy.

Obsah

Geografie

Oblast se rozkládá na Balkánském poloostrově. Nejvyššími pohořími jsou Karpaty, Dinárské hory a Stará planina a Pindos. Největšími řekami jsou Dunaj, Sáva, Morava a Marica.

Největšími městy jsou:

Historie

Ve 14. století dobyli území jihovýchodní Evropy Osmanští Turci. Podrobené národy si nezávislost vybojovali až v 1912 v první balkánské válce o rok později propukl konflikt mezi Řeckem a Srbskem na jedné straně a z Bulharskem na straně druhé. Po první světové válce vzniklo království Jugoslávie. Za druhé světové války bylo území obsazeno mocnostmi OSY. Po válce se všechny státy v oblasti až na Řecko, Turecko a Kypr staly součástí Východního bloku. Po roce 1989 padl komunismus ve většině zemí jihovýchodní Evropy a začala občanská válka v Jugoslávii. V roce 2008 přistoupily Bulharsko a Rumunsko do EU.

Obyvatelstvo

Převažují slovanské jazyky mezi které nepatří albánština, maďarština, rumunština, řečtina a turečtina. Mezi slovanské národy patří Bulhaři, Slovinci, Srbové, Chorvati, Bosňáci a Makedonci.

Poznámky

  1. 1,0 1,1 Patří sem pouze kulturně a historicky, geograficky patří do Asie.

Související články