Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Sofie
Z Multimediaexpo.cz
Sofie (bulharsky Cофия) je hlavní město Bulharska v podhůří Vitošy na západě státu. Východním okrajem města protéká řeka Iskăr. Město má výhodnou strategickou polohu na křižovatce cest z Bělehradu do Istanbulu a do Bukurešti, což ho předurčuje se stát významným dopravním uzlem celé oblasti, respektive Bulharska. Počet obyvatel města je udáván na 1 400 700 k roku 2007. Sofie je také nejdůležitějším univerzitním městem v zemi, sídlí zde 9 univerzit.
Obsah |
Historie
Sofia byla založena v 8. století př. n. l., je to druhé nejstarší hlavní město v Evropě. Založili ji původně Thrákové, jako osadu Serdica podle místního serdického kmene. Roku 29 byla dobyta Římany. Později se stala centrem provincie Dacia Mediterreanea. Ve 4. století se stalo oblíbeným sídlem římského císaře Konstantina Velikého. V roce 447 byla vydrancována Huny. Až Byzantinci ji přebudovali a přejmenovali na Triaditsu. Po dobytí Slovany v 9. století získalo město konečně název Sofie, podle řeckého slova „moudrost“. Jiný pramen uvádí, že město dostalo svůj název v 16. století podle kostela sv. Sofie. Roku 1382 ji dobyla Osmanská říše a Sofia se stala centrem jimi zřízené provincie Rumelia.
Od Turků byla osvobozena roku 1878 Rusy, o rok později se stala hlavním městem již nezávislého Bulharska. Město bylo vybráno za metropoli proto, že s plánovaným připojením dalších oblastí (které nakonec připadly jiným zemím) k Bulharsku, by se nacházela zhruba uprostřed země. Ustanovení Sofie za bulharskou metropoli mělo za následek rychlý růst města; již v prvních letech po vyhlášení nezávislého státu se Sofia zařadila mezi velká města v Bulharsku a později i převzala prvenství největšího města. Nová metropole musela reprezentovat celý stát a proto došlo k rozsáhlé přestavbě města, během dvou až tří desetiletí se vybudovaly nové třídy s výstavními domy. Rusové město osvobodili z německé okupace i za 2. světové války. Po 2. světové válce, kdy se k vládě dostali komunisté, byla zahájena rozsáhlá přestavba Sofie. Vznikly různé veřejné budovy,ale i parky a obytné domy.
Významné stavby
V Sofii se nachází 9 univerzit, sídlo metropolity Ortodoxní církve a římské katolické diecéze. Známými kostely jsou kostel Sv. Jiří, který pochází ze čtvrtého století a patří k nejstarším na Balkáně, kostel Sv. Sofie, ruský kostel svatého Nikolaje Čudotvorce ( 1914 ), mešita Banja Baši ze 16. století, Bojanský kostel a snad nejznámější katedrála Alexandra Něvského. Mešita je jednou z mála budov, které se dochovaly jako pozůstatek turecké okupace města mezi lety 1393–1878.
Doprava
Díky strategické poloze Sofie, je město důležitým centrem pro mezinárodní železniční a automobilové trasy. Tři trans-evropské dopravní koridory napříč městem: 4, 8 a 10. Ve městě jsou zastoupeny všechny hlavní druhy dopravy (kromě vodní dopravy). V Sofii je celkem 8 železničních stanic, z nichž největší je centrální nádraží. Vedle něj je nové autobusové nádraží, největší a nejmodernější svého druhu v zemi.[1]
Od roku 1997 má Sofia funkční systém metra, které v současnosti disponuje 13 stanicemi, celkově se však do budoucna plánuje vybudovat 45 stanic. Do té doby vše musely zvládat autobusy s rozsáhlou sítí tramvajových a trolejbusových linek. Metro se stavělo dlouhých třicet let, jeho výstavba totiž byla několikrát zastavena s odůvodněním nedostatku finančních prostředků. Ve městě jsou také velmi oblíbené taxi služby, hlavně díky cenové dostupnosti oproti jiným evropským metropolím. Ve východní části města leži mezinárodní letiště.
Průmysl
Město má velké metalurgické závody na výrobu kovů, dále je ve městě zastoupen strojní průmysl, textilní, chemický a potravinářský. Po skončení II. světové války, došlo ve městě k rozsáhlé industrializaci a masové výstavbě bytových jednotek, který značně narušily estetický ráz města. Po pádu minulého režimu do Sofie zamířil zahraniční kapitál. Přední světové firmy zde otevřely své závody např. Toyota a Pepsi. Také řada bank zde zřídila své pobočky pro celou oblast Balkánu.
Partnerská města
- Alžír, Alžírsko
- Ankara, Turecko
- Atény, Řecko
- Berlín, Německo
- Bratislava, Slovensko
- Brusel, Belgie
- Budapešť, Maďarsko
- Bursa, Turecko
- Helsinki, Finsko
- Kyjev, Ukrajina
- Londýn, Anglie
- Miláno, Itálie
- Madrid, Španělsko
- Paříž, Francie
- Petrohrad, Rusko
- Pittsburgh, USA
- Praha, Česká republika
- Skopje, Makedonie
- Tel Aviv, Izrael
- Varšava, Polsko
Reference
Externí odkazy
- Město Sofia
- Sofijská městská rada
- Sofia.com
- Sofijská cestovní příručka - on-line
- Fotografie centra Sofie
- Kulturní průvodce
- Městská doprava v Sofii.
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |