Věznice Minkovice

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 21. 6. 2013, 15:31; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Věznice Minkovice u Liberce umístěná v areálu továrny Preciosa, n. p. byla až do roku 1990 tvrdou věznicí pro kriminální vězně, ale i pro politické vězně Československé socialistické republiky.

Jednalo se o pracovní tábor, kde státní aparát ovládaný Komunistickou stranou za pomoci Státní bezpečnosti v rozporu s lidskými právy trýznil vězně psychickým terorem, hladem a nelidskou prací při výrobě bižuterie s extrémně nadsazenými pracovními normami.

V podniku Preciosa se vyráběla sklíčka pro křisťálové lustry, určené prevážně na export. Otrocká práce vězňů tak přinášela ČSSR cenné devizy, ale vězni byli placeni pár korunami na hodinu, z nichž jim byly jestě strhávány částky za stravu a údržbu. Věznice v Minkovicích (vězni přezdívaná Minkau) byla zrušena hned počátkem roku 1990, část budov byla demolována. V ústavu sboru nápravné výchovy Liberec II., jak zněl oficiální název, panovaly z komunistických pracovních táborů patrně nejkrutější poměry. Systém doháněl vězně k úplnému zoufalství, sebevraždám a zničení fyzického i psychického zdraví (v souladu s cílem postupné eliminace nepřátel tehdejšího politického režimu). Mezi oběti Minkovic je počítán Pavel Wonka, který byl hned první den po umístění tam zmlácen tak, že jeho stav vyžadoval hospitalizaci, ale bylo mu to odmítnuto.

Ve volbách v roce 2006 byl do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za Liberecký kraj zvolen člen KSČM a v letech 1972-1990 brutální „vychovatel“ (bachař vyššího stupně) z Minkovic Josef Vondruška.

Související články

Externí odkazy