Papežská akademie věd
Z Multimediaexpo.cz
Papežská akademie věd či Pontifikální akademie věd (lat. Pontificia Academia Scientiarum) je učená společnost zřizovaná Svatým stolcem a sídlící v Casina di Pio IV ve Vatikánu. Jejím současným prezidentem je italský fyzik Nicola Cabibbo.
Akademie se skládá z 80 stálých členů, které na návrh jí samotné doživotně jmenuje papež, dále několika málo členů "z titulu úřadu" a mimo to ještě uděluje čestné členství. Stálí členové jsou vybírání bez omezení týkajících se země původu, rasy nebo náboženské vyznání, měřítkem je pouze cena jejich výzkumu plus přihlédnutí k jejich morálnímu profilu. Jsou mezi nimi nositelé nejprestižnějších vědeckých ocenění, včetně Nobelových cen a Templetonovy ceny.
Vzhledem k omezené velikosti a faktu, že se nesoustředí na žádnou zemi, je Papežská akademie věd jednou z nejprestižnějších učených společností na světě a členství v ní je jednou z největších poct, jaké se může vědci dostat. Z členství v jiných učených společnostech se tomuto blíží už jen členství v Národní akademii věd Spojených států udělené cizinci.
Cílem akademie je podpora výzkumu v oblasti matematiky, přírodních věd a studiu epistemologických problémů. Při různých příležitostech slouží jako poradní orgán papeže v otázkách vědy.
Obsah |
Historie
Navazuje na Accademia dei Lincei, založenou v roce 1603 papežem Klementem VIII. a Fredericem Cesim, tento rok instituce oficiálně považuje za rok svého založení. Accademia dei Lincei se rozštěpila a v podstatě zanikla po likvidaci Papežského státu italskými vojsky v roce 1870. V současné podobě existuje od roku 1936, kdy ji založil/obnovil papež Pius XI.. Původně měla 70 stálých členů, papež Jan Pavel II. však jejich počet zvýšil na osmdesát.
Členové akademie
Akademie má osmdesát doživotních členů, malý počet čestných členů a členy „dočasné“ (z titulu svého úřadu), kterými jsou ředitel Vatikánské observatoře, ředitel Astrofyzikální laboratoře Vatikánské observatoře, prefekt Vatikánské knihovny a prefekt Vatikánských tajných archivů.
Noví členové jsou vybíráni Sborem akademiků na základě ceny jejich vědeckých výzkumů a s přihlédnutím k jejich morálnímu profilu, bez ohledu na rasu, zemi původu či náboženské vyznání. Oficiálně je jmenuje papež.
V čele Akademie stojí prezident, kterého z řad akademiků jmenuje papež, k ruce má sedmičlennou Radu Akademie a kancléře.
Současní členové
- Doživotní
Werner Arber - David Baltimore - Antonio M. Battro - Gary Becker - Daniel A. Bekoe - Paul Berg - Enrico Berti - Günter Blobel - Aage Niels Bohr - Thierry Boon-Falleur - Nicola Cabibbo - Luís Angel Caffarelli - Luigi Cavalli-Sforza - Aaron Ciechanover - Claude Cohen-Tannoudji - Bernardo M. Colombo - Suzanne Cory - Hector R. Croxatto - Paul J. Crutzen - Stanislas Dehaene - Christian de Duve - Manfred Eigen - Albert Eschenmoser - Antonio García-Bellido - Paul Germain - Theodor Hänsch - Stephen Hawking - Michał Heller - Raymond Hide - Fotis C. Kafatos - Krishnaswami Kasturirangan - Vladimir I. Keilis-Borok - Har G. Khorana - Klaus von Klitzing - Nicole Marthe Le Douarin - Tsung-Dao Lee - Yuan Tseh Lee - Jean-Marie Lehn - Pierre J. Léna - Rita Levi-Montalcini - Félix Wa Kalenga Malu - Jurij Ivanovič Manin - Mambillikalathil Govind Kumar Menon - Beatrice Mintz - Jürgen Mittelstrass - Mario J. Molina - Marcos Moshinsky - Rudolf Ludwig Mössbauer - Rudolf Muradian - Joseph Edward Murray - Marshall Warren Nirenberg - Sergej Petrovič Novikov - Ryoji Noyori - Czeslaw Olech - George Emil Palade - Crodowaldo Pavan - William D. Phillips - John Charles Polanyi - Ingo Potrykus - Frank Press - - Yves Quéré - Veerabhadran Ramanathan - Chintamani N. R. Rao - Peter H. Raven - Martin J. Rees - Alexander Rich - Ignacio Rodríguez-Iturbe - Carlo Rubbia - Vera Rubin - Roald Z. Sagdeev - Michael Sela - Maxine F. Singer - Wolf J. Singer - Govind Swarup - Andrzej Szczeklik - Walter E. Thirring - Charles Hard Townes - Hans Tuppy - Rafael Vicuña - Chen Ning Yang - Edward Witten - Ahmed H. Zewail - Antonino Zichichi
- Čestní
Georges M. M. Cottier - Stanley L. Jaki - Jean-Michel Maldamé - Carlo Maria Martini - Robert J. White
- Z titulu úřadu
José G. Funes - Sergio Pagano - Cesare Pasini - Marcelo Sánches Sorondo
Vybraní členové
- Nositelé nobelových cen
- Ernest Rutherford (Chemie, 1908)
- Guglielmo Marconi (fyzika, 1909)
- Alexis Carrel (fyziologie, 1912)
- Max von Laue (fyzika, 1914)
- Max Planck (fyzika, 1918)
- Niels Bohr (fyzika, 1922)
- Werner Heisenberg (fyzika, 1932)
- Paul Dirac (fyzika, 1933)
- Erwin Schrödinger (fyzika, 1933)
- Peter J.W. Debye (chemie, 1936)
- Otto Hahn (chemie, 1944)
- Alexander Fleming (fyziologie, 1945)
- Chen Ning Yang a Tsung-Dao Lee (fyzika, 1957)
- Joshua Lederberg (fyziologie, 1958)
- Rudolf Mössbauer (fyzika, 1961)
- Max F. Perutz (chemie, 1962)
- John Carew Eccles (fyziologie, 1963)
- Charles Hard Townes (fyzika, 1964)
- Manfred Eigen a George Porter (chemie, 1967)
- Har Gobind Khorana a Marshall W. Nirenberg (fyziologie, 1968)
- Christian de Duve (fyziologie, 1974)
- George Emil Palade (fyziologie, 1974)
- David Baltimore (fyziologie, 1975)
- Aage Niels Bohr (fyzika, 1975)
- Werner Arber (fyziologie, 1978)
- Abdus Salam (fyzika, 1979)
- Paul Berg (chemie, 1980)
- Kai Siegbahn (fyzika, 1981)
- Sune Bergstrom (fyziologie, 1982)
- Carlo Rubbia (fyzika, 1984)
- Klaus von Klitzing (fyzika, 1985)
- Rita Levi-Montalcini (fyziologie, 1986)
- John C. Polanyi (chemie, 1986)
- Yuan Tseh Lee (chemie, 1986)
- Jean-Marie Lehn (chemie, 1987)
- Joseph E. Murray (fyziologie, 1990)
- Gary S. Becker (ekonomie, 1992)
- Paul J. Crutzen a Mario J. Molina (chemie, 1995)
- Claude Cohen-Tannoudji (fyzika, 1997)
- Ahmed H. Zewail (chemie, 1999)
- Günter Blobel (fyziologie, 1999)
- Ryoji Noyori (chemie, 2001)
- Aaron Ciechanover (chemie, 2004)
- Theodor Hänsch (fyzika 2005)
- Nositelé Templetonovy ceny
- Charles Hard Townes (2005)
- Michał Heller (2008)
- Ostatní
Externí odkazy
- Oficiální stránky
- Článek o Akademii a její historii na českých stránkách Radia Vatikán
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |