V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Al-Hasa

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 9. 12. 2013, 17:52; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

al-Hasa (arabsky الأحساء al-Aḥsāʾ, locally al-Ḥasā; Turecky: Lahsa) je tradiční region na východě dnešní Saúdské Arábie, ležící při pobřeží Perského zálivu. Nacházejí se zde největší Ropné pole na světě Ghawar. Centrem oblasti je město Dammám. Oblast al-Hasa je stejně jako Hidžáz spíše pobřežní oblastí narozdíl od Nadždu, který se rozkládá ve vnitrozemí, kde je poušť a vysočina. Ze správního hlediska je al-Hasa součástí emirátu Východní provincie.

Historie

V minulosti byla oblast al-Hasa součástí historického území Bahrajn, který zahrnoval dále dnešní bahrajn, Katar, Spojené arabské emiráty, a části Ománu. V roce 1550 obsadila al-Hasu a sousední Qatif vojska osmanského sultána Sulejmana I. Byl zde ustanovan vilájet Lahsa . Od té doby až téměř do první světové války byla oblast součástí Osmanská říše. V druhé polovině 19. století střídavě o Al-Hasu bojovali protiosmanští Saúdové a proosmanští Rašídové, nakonec se na začátku 20. století al-Hasa vrátila opět po alespoň symbolickou osmanskou vládu.

Do první světové války byl sousední sultanát Nadžd (pod vládou Saúdovců) vasalem Osmanské říše, ale roce 1914 získal na Osmanské říši nezávislost a v roce 1917 se přiklonil na stranu Britů. Ti sice podporovali hidžázkého krále Husajna Al-Hášimího z rodu Hášimovců, ale i tak Ibn Saúdův stát v roce 1921 uznali. Ten již v roce 1913 dobyl Al Hasu a sousední Qatif a připojil je jako další državu k Nadždu. Když Ibn Saud dále roce 1925 dobyl území Hidžázu, prohlásil se a nechal korunovat králem Hidžázu a nazýval se králem Hidžázu a Nadždu (porovnejte s Norsko-Švédská unie) čímž vznikla personální unie Hidžázu a Nadždu. Roku 1932 připojil Ibn Saud z rodu Saudovců ke svému království Hidžázu a Nadždu právě území Al-Hasa s Qatifem a casalské knížectví Asír (kde ponechal u vlády místního knížete jako vasalského panovníka) čímž vzniklo dnešní království Saúdská Arábie.

Související články

Externaí odkazy