František Kovářík

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 17. 5. 2011, 23:36; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

František Kovářík (1. října 1886 Plzeň – 1. října 1984 Praha) byl český herec. V letech 19031908 působil jako ochotník v Ludvíkově divadelní společnosti mezi krajany v USA, po návratu do Čech hrál do roku 1912 v několika venkovských divadelních společnostech, v letech 19131915 byl členem Švandova divadla a v letech 19201959 (kromě let 19451949) hrál v souboru Vinohradského divadla.

Obsah

Divadlo

Za divadlem ho to táhlo od útlého mládí. Začínal hrát ochotnicky v Plzni. Když se rozhodl v sedmnácti jet do Ameriky, rodiče byli rádi, že snad zapomene na divadlo a najde si řádnou práci. Žil tam u svého vzdáleného bratrance, od něhož se měl naučit obchodním příručím, ale nejraději tam mezi českými ochotníky hrál divadlo pro krajany. Tou dobou tam vystupovala i naše budoucí významná operetní subreta Marie Zieglerová, jejímž tam byl partnerem. Mezi obyčejné lidi se dostal i po 1. světové válce, kdy mu půjčil jeho kolega a přítel Josef Skupa některé loutky a Kovářík s nimi objížděl republiku. František Kovářík patřil mezi pokračovatele tradice českého lidového herectví. Přátelé mu říkali "boží člověk" nebo dokonce "svatý muž", protože byl nesmírně dobrý, laskavý a skromný. O svém životě napsal knihu Kudy všudy za divadlem (1982). Z divadelních rolí vynikl např. Luka (Maxim Gorkij, Na dně) a Lízal (Alois a Vilém Mrštíkové, Maryša).

Vzpomínám na režiséry, kteří ze mne kutali herce. Byli takoví, co dělali rámus, například Podhorský, a pak byli ti, kteří se nedali ničím vyprovokovat, ba ani rozčíleným hercem. K těm patřil třeba Jan Bor, František Salzer, Bohuš Stejskal, Gabriel Hart a samozřejmě také jiní – ti všichni mi otevírali oči. Dali mi hodně. Bez jejich pomoci, bez spolupráce s nimi si sebe jako herce snad ani neumím představit.

Film

První film, v němž František Kovářík hrál, byl němý Pan profesor, nepřítel žen, který se ovšem stejně jako některé další němé filmy nedochoval. Ve veselohoře Dům na předměstí hrál potrhlého spiritistu, ve filmu Za ranních červánků ubohého podruha, v adaptaci Maryšy Lízala. Zajímavá svou drobnokresbou je postava kořenáře z Pohádky máje. V první adaptaci Čapkova Hordubala hrál moudrého a se životem smířeného starého ovčáka. Roku 1947 vytvořil Kovářík postavu Juraje Čupa z Čapkových povídek, v němž se jde starý horal z Podkarpatské Rusi ve sněhové vánici udat z rozhodnutí vesnické rady jako vrah. Nezapomenutelnou roli mlynáře sehrál v klasické pohádce Pyšná princezna. Mezi další postavy poválečné filmové tvorby patří proutkář z filmu Mikoláš Aleš, šašek z Bláznovy kroniky, ovčák z Údolí včel či stařičký tatínek v televizním seriálu Byl jednou jeden dům, proslul však zvláště jako profesor Hrbolek v klasické české komedii Marečku, podejte mi pero. Pouze se mihl v další klasické komedii Na samotě u lesa jako zdravím kypící stařeček a otec Josefa Kemra. Naposledy se objevil ve filmu Faunovo velmi pozdní odpoledne. František Kovářík byl mistrem drobných rolí, v nichž přinášel lidem potěšení i útěchu. Hrál opravdově, realisticky, představované postavě se uměl plně oddat a hledal odpovídající gesta, masku, hlas. František Kovářík vystupoval také v rozhlase a využívala ho i Československá televize, zvláště do rolí pohádek a povídek v cyklu Bakaláři.

Filmografie

- němý film

- zvukový film

Nejsou uváděny televizní role. Role po roce 1970 nemusí být kompletní, úplnost nemohla být ověřena ze spolehlivých zdrojů.

Reference

Literatura

Externí odkazy