Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Roger Federer
Z Multimediaexpo.cz
Roger Federer (* 8. srpna 1981, Basilej) je vynikající švýcarský tenista.
Jako první hráč po Matsi Wilanderovi vyhrál tři ze čtyř možných grandslamových turnajů v jedné sezóně. V letech 2003, 2004, 2005, 2006 a 2007 zvítězil na Wimbledonu, v letech 2004, 2005, 2006, 2007 a 2008 na US Open a v letech 2004, 2006 a 2007 na Australian Open.
Doposud drží rekord v délce nepřetržitého setrvání na pozici světové tenisové jedničky (tedy, kdy byl klasifikován v žebříčku ATP na 1. místě ve dvouhře). Zde strávil bez přestávky 237 týdnů (2. místo Jimmy Connors - 160 týdnů). Dne 18. srpna 2008 jej na pozici nejlepšího hráče okruhu ATP vystřídal španěl Rafael Nadal.
V absolutním pořadí setrvání na prvním místě žebříčku ATP je Federer dosud (2008) na 4. místě (237 týdnů), za trojicí Pete Sampras (286 týdnů), Ivan Lendl (270 týdnů) a Jimmy Connors (268 týdnů). Roger Federer je považován za nejlepšího tenistu všech dob.
Byl také vlajkonošem švýcarské výpravy na LOH 2004 v Aténách a LOH 2008 v Pekingu. Na těchto olympijských hrách posléze zvítězil ve čtyřhře.
Životopis
Roger Federer se narodil v malém městě Binningen (blízko Basileje) rodičům Robertovi a Lynette Federerovým. Jeho otec je Švýcar, matka pochází z Jihoafrické republiky. Vyrostl v Münchesteinu na okraji Basileje. Federer má starší sestru Dianu. Jeho přítelkyní je Švýcarka slovenského původu Miroslava Vavrincová [1].
Jako svůj mateřský jazyk uvádí němčinu, ale mluví také plynule anglicky, francouzsky a trochu švédsky.
V prosinci 2003 spoluzaložil The Roger Federer Foundation, která organizuje projekty na podporu znevýhodněných dětí, zejména v jižní Africe.
V dubnu 2006 byl Federer jmenován jako Goodwill Ambassador pro organizaci UNICEF, která pomáhá chudým dětem z celého světa. Jeho první oficiální cestu uskutečnil 23. prosince 2006 do Tamil Nadu v Indii, oblasti, která byla zdevastována vlnou tsunami 26. prosince 2004.
Tenis
Federer začal hrát tenis v šesti letech. Až do dvanácti hrál souběžně s tenisem také fotbal, poté si vybral tenis jako hlavní sport. Ve čtrnácti letech se stal tenisovým šampiónem Švýcarska a byl vybrán, aby trénoval v Swiss National Tennis Center v Ecublens.
Na tenisový okruh ITF vstoupil v červenci 1996.
1998
V roce 1998 vyhrál juniorský Wimbledon a Orange Bowl. V červenci 1998 vstoupil na okruh ATP.
1999
Ve švýcarském daviscupovém týmu debutoval v roce 1999 a rok zakončil jako nejmladší hráč v první stovce žebříčku ATP.
2000
V roce 2000 se dostal do semifinále na olympijských hrách v Sydney a v boji o bronz prohrál s Arnaudem di Pasqualem z Francie. Byl také ve finále v Basileji a Marseille.
2001
První titul na okruhu ATP získal v roce 2001 v Miláně. V tomtéž měsíci vyhrál tři zápasy v Davis Cupu a díky němu Švýcarsko porazilo USA 3-2. Později se dostal do čtvrtfinále Wimbledonu, přičemž porazil i bývalého vítěze Peta Samprase, a rok zakončil na třinácté příčce žebříčku.
2002
V roce 2002 se dostal do prvního finále ATP Masters Series na Miami Masters, kde prohrál s Andre Agassim. Své další finále v Hamburku vyhrál. Také vyhrál oba daviscupové singlové duely proti bývalým světovým jedničkám Maratu Safinovi a Jevgeniji Kafelnikovi. Přestože ve Wimbledonu, US Open i French Open vypadl v počátečních kolech, zakončil rok jako šestý v ATP Champions Race a kvalifikoval se tak na závěrečný Masters Cup. Tam v semifinále prohrál s Lleytonem Hewittem.
2003
Rok 2003 Federer začal vítězstvím turnajů v Dubaji a Marseille. V Mnichově vyhrál, aniž ztratil set, ale na French Open vypadl v prvním kole. 6. července 2003 porazil Marka Philipoussise a vyhrál svůj první grandslamový titul ve Wimbledonu jako první švýcarský tenista, kterému se to podařilo. Během turnaje ztratil jen jeden set. Vyhrál také čtyři daviscupová utkání a dovedl švýcarský tým do semifinále Světové skupiny. Rok 2003 zakončil vítězstvím na Masters Cupu v Houstonu a umístěním na druhé příčce žebříčku. V prosinci ukončil svou spolupráci s Peterem Lundgrenem, který byl jeho koučem čtyři roky.
2004
V roce 2004 předvedl jednu z nejdominantnějších a nejúspěšnějších sezón v otevřené éře moderního mužského tenisu. Vyhrál tři ze čtyř Grand Slamů, neprohrál s nikým z první desítky a vyhrál každé finále, do kterého postoupil. Poprvé vyhrál Australian Open, když ve finále porazil Marata Safina, obhájil titul ve Wimbledonu (ve finále porazil Američana Andyho Roddicka) a po výhře nad Lleytonem Hewittem vyhrál také první titul na US Open. Rok zakončil druhým vítězstvím v řadě na Masters Cupu v Houstonu. Za rok vyhrál 74 zápasů, jen 6 prohrál, celkem získal 11 titulů. Získal ocenění ITF Tennis World Champion a Laureus World Sportsman of the Year, kde porazil hvězdy jako Valentino Rossi, Michael Phelps, Lance Armstrong nebo Michael Schumacher. Během roku 2004 neměl kouče, až v roce 2005 na neurčito angažoval bývalého australského tenistu Tonyho Roche, aby ho koučoval (pouze na částečný úvazek).
2005
V roce 2005 se dostal do semifinále Australian Open, kde podlehl pozdějšímu vítězi Maratu Safinovi v pětisetovém zápase, který trval více než čtyři hodiny. Vyhrál turnaje ATP Masters Series v Indian Wells (ve finále porazil Australana Lleytona Hewitta) a v Miami (ve finále zvítězil nad Rafaelem Nadalem ze Španělska). Vyhrál třetí titul v Hamburku, když ve finále porazil Francouze Richarda Gasqueta, kterému předtím podlehl na AMS v Monte Carlu. Na French Open prohrál v semifinále s pozdějším vítězem Nadalem ve čtyřech setech. Úspěšně obhájil wimbledonský titul, kdy ve finále stejně jako v roce 2004 porazil Andyho Roddicka. Roddicka porazil také ve finále AMS v Cincinnati, čímž získal svůj čtvrtý AMS titul v roce, zároveň vyhrál celou americkou sérii a stal se prvním tenistou, který vyhrál čtyři tituly v jedné sezoně. Na cestě k druhému vítězství na US Open (ve finále porazil Agassiho ve čtyřech setech) ztratil pouze dva sety. Titul na Masters Cupu neobhájil, v pětisetovém finále, které trvalo čtyři a půl hodiny, prohrál s Argentincem Davidem Nalbandianem.
2006
V lednu 2006 Federer vyhrál Australian Open, když ve finále porazil Kypřana Marcose Baghdatise a získal tak svůj třetí Grand Slamový titul v řadě. V březnu obhájil svá vítězství na turnajích v Indian Wells a v Miami, stal se prvním tenistou, který vyhrál oba turnaje zároveň dvakrát po sobě. Na French Open prohrál ve finále s Rafaelem Nadalem ve čtyřech setech. Ve Wimbledonu prošel přes Richarda Gasqueta, Tima Henmana, Nicolase Mahuta, Tomáše Berdycha, Maria Ančiće (poslední tenista, který Federera porazil na trávě - ve Wimbledonu roku 2002) a Jonase Björkmana do finále, aniž by ztratil set. Ve finále porazil Nadala 6-0, 7-6, 6-7, 6-3 a získal čtvrtý wimbledonský titul v řadě (2003-2006), čímž vyrovnal rekord Peta Samprase (1997-2000). Stále je za Björnem Borgem, který vyhrál Wimbledon pětkrát v řadě (1976-1980). Federer vyhrál také Rogers Cup, kde ve finále porazil Richarda Gasqueta 2-6, 6-3, 6-2. Na US Open přešel přes Nikolaje Davyděnka a Jamese Blakea do finále, kde porazil Andyho Roddicka 6-2, 4-6, 7-5, 6-1 a získal tak svůj třetí titul z US Open v řadě. Na Masters Cupu v Šanghaji porazil v základní skupině Davida Nalbandiana, Andyho Roddicka a Ivana Ljubičiće a z prvního místa postoupil do semifinále, kde porazil Rafaela Nadala 6-4, 7-5. Poté ve finále porazil Jamese Blakea 6-0, 6-3, 6-4 a vyhrál svůj třetí titul během čtyř let. V roce 2006 prohrál Federer pouze se dvěma hráči - Rafaelem Nadalem a Andym Murraym na Cincinnati Masters (turnaj v Cincinnati byl jediným turnajem v roce 2006, kde se Federer nedostal do finále).
2007
V lednu 2007 vyhrál Roger Federer potřetí v kariéře Australian Open. Ve finále zdolal Fernanda Gonzalese ve třech setech 7:6 6:4 6:4.Po Australian open vyhrál R. Federer turnaj ATP v Dubaji, kde ve finále porazil Michaela Youzniho ve dvou setech 6:4 6:3. R. Federer následně neobhájil svá vítězství na turnajích série Masters v Indiana Wells a Miami, kde ho shodně vyřadil ve 2.kole respektive 3. kole Argentinec Guilermo Canas. Roger Federer vstupoval do antukové sezony s odhodláním,že poprvé v kariéře vyhraje Roland Garos. Jako přípravou mu měly být turnaje série Masters v Monte Carlu, Římě a Hamburku. Na turnaji série Masters v Monte Carlu podlehl svému velikému rivalovi Rafaelu Nadalovi ve dvou setech 4:6 4:6. Na dalším turnaji série Masters v Římě překvapivě prohrál ve 3.kole s Italem Felipem Volandrim a zdálo se,že nemá tak oslnivou formu jako v předešlých letech,ale chuť si spravil na turnaji série Masters v Hamburku, kde porazil svého soka Rafaela Nadala ve třech setech 2:6 6:2 6:0 a dodal si potřebnou motivaci na Rolland Garos. Už už to vypadalo, že poprvé v kariéře vyhraje Rolland Garos, ale jako loni ho porazil Rafael Nadal 6:3 4:6 6:3 6:4. Znovu triumfoval ve Wimbledonu(popáté v řadě což se povedlo jenom Bjorn Borgovi v historii Wimbledonu),když v nervy drásajícím finále porazil v pěti setech 7:6 4:6 7:6 2:6 6:2 Rafaela Nadala. Po menším odpočinku se znovu Roger vrátil na kurty.Prvním turnajem po pauze byl turnaj série Masters v Montrealu, kde Roger došel až do finále,kde prohrál ve třech setech 6-7 6-2 6-7 s talentovaným Srbem Djokovičem. Další turnaj série Masters v Cincinnati, však už vyhrál a pomalu,ale jistě se připravoval na poslední grandslamový turnaj sezony US Open. Roger prošel hladce do finále US Open, kde ho však čekal Srb Novak Djokovič. Byl to zajímavý zápas,ale mladý srb si vybral nováčkovskou daň a nakonec prohrál ve třech setech. Roger vyhrál US Open počtvrté za sebou.Na konci září nastoupil Roger proti ČR v Davis Cupu. Roger obě své dvouhry vyhrál, ale Stanislaw Wawrinka obě prohrál a tudíž rozhodovala čtyřhra, kterou jsme vyhráli a tudíž i baráž v poměru 3:2. Následoval turnaj série Masters v Madridu, kde Roger prohrál ve finále s Argentincem Davidem Nalbandianem ve třech setech a neobhájil své loňské vítězství. Po dvou letech se Roger účastnil turnaje serie Masters v Paříži, ale záhy vypadl, když ho ve 3.kole vyřadil David Nalbandian. Na Masters cupu obhájil své vítězství a triumfoval po čtvrté v kariéře a už jenom 1.triumf mu chybí k vyrovnání Petera Samprase. Ve finále porazil Davida Ferrera ve třech setech. V roce 2007 prohrál Roger s těmito hráči: R. Nadal, N. Djokovič, F. Volandri, D. Nalbandian, G. Canas. Rok zakončil Roger Federer jako světová jednička na obou žebříčkách. Jeho plánem je vyhrát příští LOH a konečně Rolland Garos.
2008
V roce 2008 byl prvním velkým turnajem Australien open, kde se mu celkem dařilo. Až v semifinále podlehl Novaku Djokovičovi ve třech setech. Později se ukázalo, že Federer během turnaje prošel mononukleozou. Po delší pauze se objevil na turnaji v Dubaji, kde ovšem podlehl již v prvním kole Andymu Murraymu 7:6, 3:6 a 4:6. Na turnajích série Masters v Indiana Wells a Miami prohrál v semifinále 3:6 a 2:6 s tenistou Fishem a ve čtvrtfinále 6:7, 6:4 a 3:6 s Andy Roddickem. Ovšem v portugalském Estorilu na antuce již vyhrál, když ve finále porazil Nikolaje Davyděnka. V Monte Carlu podlehl až ve finále španělu Nadalovi ve dvou setech 5:7 a 5:7. Na turnaji v Římě nestačil ve čtvrtfinále na Radka Štepánka, když prohrál 6:7 a 6:7. V Hamburku neobhájil loňské vítězství a prohrál s Nadalem 5:7, 7:6 a 3:6. Na French open prošel znovu do finále, prohrál ale poměrně snadno 1:6, 3:6 a 0:6 opět s Nadalem. Vyhrál travnatý turnaj v Halle bez ztráty setu. Ve Wimbledonu prošel také bez ztráty setu až do finále. Zde ale ve více než 5 hodinovém zápase prohrál s Nadalem 4:6, 4:6, 7:6, 7:6 a 7:9. Po pěti letech tak přišel o svoji neporazitelnost na trávě. Od té doby začala jeho nepříliš povedená série zápasů. Na turnajích Masters v Torontu a Cincinnati prohrál ve druhém kole se Simonem 6:2, 5:7 a 4:6 a ve třetím kole s Karlovičem 6:7, 6:4 a 6:7. Zdálo se však, že by mohl vyhrát OH v Pekingu, ale ve čtvrtfinále podlehl Jamesi Blakeovi 4:6 a 6:7. Nicméně ve čtyřhře společně s Wawrinkou prošel až do finále, kde ve čtyřech setech získal toužené zlato. Kvůli prohře s Karlovičem v Cincinnati přišel po 237 týdnech o pozici světové jedničky, na které ho vystřídal Rafael Nadal. Na US open v osmifinále byl blízko vyřazení s Andreevem, ale vyhrál a postoupil až do finále, kde porazil Andyho Murrayho 6:2, 7:5 a 6:2. Získal tak 13. grandslamový titul a jako 1. vyhrál US open pětkrát za sebou. Po pětitýdenní pauze na turnaji Masters v Madridu prohrál v semifinále s Murraym 6:3, 3:6 a 5:7. Na turnaji v rodné Basileji znovu triumfoval. Na pařížském Masters vzdal ve čtvrtfinále Blakeovi kvůli bolavým zádům. V tomto roce tak nevyhrál ani jeden turnaj Masters. Na turnaji mistrů v Šanghaji dokázal vyhrát jen s Radkem Štepánkem, s Murraym a Simonem prohrál. Neprošel tak ani ze základní skupiny. V tomhle roce prohrál s Nadalem, Djokovičem, Murraym, Roddickem, Fishem, Simonem, Štepánkem, Karlovičem a Blakem. Rok zakončil jako světová dvojka.
Velká Galerie
Statistiky
Porážky od českých tenistů
Rok | Turnaj | Český soupeř | Výsledek |
2002 | Gstaad | Radek Štěpánek | 6–3, 3-6, 2-6 |
2004 | LOH 2004 | Tomáš Berdych | 6-4, 5-7, 5-7 |
2008 | Řím | Radek Štěpánek | 6–7, 6–7 |
Finálová utkání na turnajích Grand Slamu (18)
Vítěz (13)
Rok | Turnaj | Finalista | Výsledek |
2003 | Wimbledon | Mark Philippoussis | 7–6, 6–2, 7–6 |
2004 | Australian Open | Marat Safin | 7–6, 6–4, 6–2 |
2004 | Wimbledon (2) | Andy Roddick | 4–6, 7–5, 7–6, 6–4 |
2004 | U.S. Open | Lleyton Hewitt | 6–0, 7–6, 6–0 |
2005 | Wimbledon (3) | Andy Roddick | 6–2, 7–6, 6–4 |
2005 | U.S. Open (2) | Andre Agassi | 6–3, 2–6, 7–6, 6–1 |
2006 | Australian Open (2) | Marcos Baghdatis | 5–7, 7–5, 6–0, 6–2 |
2006 | Wimbledon (4) | Rafael Nadal | 6–0, 7–6, 6–7, 6–3 |
2006 | U.S. Open (3) | Andy Roddick | 6–2, 4–6, 7–5, 6–1 |
2007 | Australian Open (3) | Fernando González | 7–6, 6–4, 6–4 |
2007 | Wimbledon (5) | Rafael Nadal | 7–6, 4–6, 7–6, 2–6, 6–2 |
2007 | U.S. Open (4) | Novak Djokovic | 7–6, 7–6, 6–4 |
2008 | U.S. Open (5) | Andy Murray | 6–2, 7–5, 6–2 |
Poražený finalista (5)
Rok | Turnaj | Vítěz | Výsledek |
2006 | French Open | Rafael Nadal | 1–6, 6–1, 6–4, 7–6 |
2007 | French Open (2) | Rafael Nadal | 6–3, 4–6, 6–3, 6–4 |
2008 | French Open (3) | Rafael Nadal | 6–1, 6–3, 6–0 |
2008 | Wimbledon | Rafael Nadal | 4–6, 4–6, 7–6 (5), 7–6 (8), 7–9 |
2009 | Australian Open | Rafael Nadal | 7–5, 3–6, 7–6(3), 3–6, 6–2 |
Finálová utkání na Turnajích Mistrů (5)
Vítěz (4)
Rok | Turnaj | Finalista | Výsledek |
2003 | Houston | Andre Agassi | 6–3, 6–0, 6–4 |
2004 | Houston | Lleyton Hewitt | 6–3, 6–2 |
2006 | Šanghaj | James Blake | 6–0, 6–3, 6–4 |
2007 | Šanghaj | David Ferrer | 6–2, 6–3, 6–2 |
Poražený finalista (1)
Rok | Turnaj | Vítěz | Výsledek |
2005 | Šanghaj | David Nalbandian | 6–7, 6–7, 6–2, 6–1, 7–6 |
Finálová utkání na turnajích Série ATP Masters (23)
Vítěz (14)
Rok | Turnaj | Finalista | Výsledek |
2002 | Hamburg | Marat Safin | 6–1, 6–3, 6–4 |
2004 | Indian Wells | Tim Henman | 6–3, 6–3 |
2004 | Hamburg (2) | Guillermo Coria | 4–6, 6–4, 6–2, 6–3 |
2004 | Toronto | Andy Roddick | 7–5, 6–3 |
2005 | Indian Wells (2) | Lleyton Hewitt | 6–2, 6–4, 6–4 |
2005 | Miami | Rafael Nadal | 2–6, 6–7, 7–6, 6–3, 6–1 |
2005 | Hamburg (3) | Richard Gasquet | 6–3, 7–5, 7–6 |
2005 | Cincinnati | Andy Roddick | 6–3, 7–5 |
2006 | Indian Wells (3) | James Blake | 7–5, 6–3, 6–0 |
2006 | Miami (2) | Ivan Ljubičić | 7–6, 7–6, 7–6 |
2006 | Toronto (2) | Richard Gasquet | 2–6, 6–3, 6–2 |
2006 | Madrid | Fernando González | 7–5, 6–1, 6–0 |
2007 | Hamburg (4) | Rafael Nadal | 2–6, 6–2, 6–0 |
2007 | Cincinnati (2) | James Blake | 6–1, 6–4 |
Poražený finalista (9)
Rok | Turnaj | Vítěz | Výsledek |
2002 | Miami | Andre Agassi | 6–3, 6–3, 3–6, 6–4 |
2003 | Řím | Félix Mantilla | 7–5, 6–2, 7–6 |
2006 | Monte Carlo | Rafael Nadal | 6–2, 6–7, 6–3, 7–6 |
2006 | Řím | Rafael Nadal | 6–7, 7–6, 6–4, 2–6, 7–6 |
2007 | Monte Carlo | Rafael Nadal | 6–4, 6–4 |
2007 | Montreal | Novak Djokovic | 7–6, 2–6, 7–6 |
2007 | Madrid | David Nalbandian | 1–6, 6–3, 6–3 |
2008 | Monte Carlo | Rafael Nadal | 7–5, 7–5 |
2008 | Hamburg | Rafael Nadal | 7–5, 6–7(3), 6–3 |
Finálové účasti na turnajích ATP (89)
Dvouhra (78)
Vítěz (57)
|
|
|
Číslo | Datum | Turnaj | Povrch | Finalista | Výsledek |
1. | 4. únor, 2001 | Milano, Itálie | Koberec (i) | Julien Boutter | 6–4, 6–7(7), 6–4 |
2. | 13. leden, 2002 | Sydney, Austrálie | Tvrdý | Juan Ignacio Chela | 6–3, 6–3 |
3. | 19. květen, 2002 | Hamburg, Německo | Antuka | Marat Safin | 6–1, 6–3, 6–4 |
4. | 13. říjen, 2002 | Vídeň, Rakousko | Tvrdý (i) | Jiří Novák | 6–4, 6–1, 3–6, 6–4 |
5. | 16. únor, 2003 | Marseille, Francie | Tvrdý (i) | Jonas Björkman | 6–2, 7–6(6) |
6. | 2. březen, 2003 | Dubaj, SAE | Tvrdý | Jiří Novák | 6–1, 7–6(2) |
7. | 4. květen, 2003 | Mnichov, Německo | Antuka | Jarkko Nieminen | 6–1, 6–4 |
8. | 15. červen, 2003 | Halle, Německo | Tráva | Nicolas Kiefer | 6–1, 6–3 |
9. | 6. červenec, 2003 | Wimbledon, Londýn, Velká Británie | Tráva | Mark Philippoussis | 7–6(5), 6–2, 7–6(3) |
10. | 12. říjen, 2003 | Vídeň, RAK | Tvrdý (i) | Carlos Moya | 6–3, 6–3, 6–3 |
11. | 16. listopad, 2003 | Turnaj Mistrů, Houston, USA | Tvrdý | Andre Agassi | 6–3, 6–0, 6–4 |
12. | 1. únor, 2004 | Australian Open, Melbourne, Austrálie | Tvrdý | Marat Safin | 7–6(3), 6–4, 6–2 |
13. | 7. březen, 2004 | Dubaj, SAE | Tvrdý | Feliciano López | 4–6, 6–1, 6–2 |
14. | 21. březen, 2004 | Indian Wells, USA | Tvrdý | Tim Henman | 6–3, 6–3 |
15. | 16. březen, 2004 | Hamburg, SRN | Antuka | Guillermo Coria | 4–6, 6–4, 6–2, 6–3 |
16. | 13. červen, 2004 | Halle, SRN | Tráva | Mardy Fish | 6–0, 6–3 |
17. | 4. červenec, 2004 | Wimbledon, Londýn, Velká Británie | Tráva | Andy Roddick | 4–6, 7–5, 7–6(3), 6–4 |
18. | 11. červenec, 2004 | Gstaad, Švýcarsko | Antuka | Igor Andrejev | 6–2, 6–3, 5–7, 6–3 |
19. | 1. srpen, 2004 | Toronto, Kanada | Tvrdý | Andy Roddick | 7–5, 6–3 |
20. | 12. září, 2004 | U.S. Open, New York, USA | Tvrdý | Lleyton Hewitt | 6–0, 7–6(3), 6–0 |
21. | 3. říjen, 2004 | Bangkok, Thajsko | Tvrdý (i) | Andy Roddick | 6–4, 6–0 |
22. | 21. listopad, 2004 | Turnaj Mistrů, Houston, USA | Tvrdý | Lleyton Hewitt | 6–3, 6–2 |
23. | 9. leden, 2005 | Dauha, Katar | Tvrdý | Ivan Ljubičić | 6–3, 6–1 |
24. | 20. únor, 2005 | Rotterdam, Nizozemsko | Tvrdý (i) | Ivan Ljubičić | 5–7, 7–5, 7–6(5) |
25. | 27. únor, 2005 | Dubaj, SAE | Tvrdý | Ivan Ljubičić | 6–1, 6–7(6), 6–3 |
26. | 20. březen, 2005 | Indian Wells, USA | Tvrdý | Lleyton Hewitt | 6–2, 6–4, 6–4 |
27. | 3. duben, 2005 | Miami, USA | Tvrdý | Rafael Nadal | 2–6, 6–7(4), 7–6(5), 6–3, 6–1 |
28. | 15. květen, 2005 | Hamburg, SRN | Antuka | Richard Gasquet | 6–3, 7–5, 7–6(4) |
29. | 13. červen, 2005 | Halle, SRN | Tráva | Marat Safin | 6–4, 6–7(6), 6–4 |
30. | 3. červenec, 2005 | Wimbledon, Londýn, Velká Británie | Tráva | Andy Roddick | 6–2, 7–6(2), 6–4 |
31. | 21. srpen, 2005 | Cincinnati, USA | Tvrdý | Andy Roddick | 6–3, 7–5 |
32. | 11. září, 2005 | U.S. Open, New York, USA | Tvrdý | Andre Agassi | 6–3, 2–6, 7–6(1), 6–1 |
33. | 2. říjen, 2005 | Bangkok, Thajsko | Tvrdý (i) | Andy Murray | 6–3, 7–5 |
34. | 8. leden, 2006 | Dauha, Katar | Tvrdý | Gaël Monfils | 6–3, 7–6(5) |
35. | 29. leden, 2006 | Australian Open, Melbourne, Austrálie | Tvrdý | Marcos Baghdatis | 5–7, 7–5, 6–0, 6–2 |
36. | 19. březen, 2006 | Indian Wells, USA | Tvrdý | James Blake | 7–5, 6–3, 6–0 |
37. | 2. duben, 2006 | Miami, USA | Tvrdý | Ivan Ljubičić | 7–6(5), 7–6(4), 7–6(6) |
38. | 18. červen, 2006 | Halle, Německo | Tráva | Tomáš Berdych | 6–0, 6–7(4), 6–2 |
39. | 9. červenec, 2006 | Wimbledon, Londýn, Velká Británie | Tráva | Rafael Nadal | 6–0, 7–6(5), 6–7(2), 6–3 |
40. | 13. srpen, 2006 | Toronto, Kanada | Tvrdý | Richard Gasquet | 2–6, 6–3, 6–2 |
41. | 10. září, 2006 | U.S. Open, New York, USA | Tvrdý | Andy Roddick | 6–2, 4–6, 7–5, 6–1 |
42. | 8. říjen, 2006 | Tokio, Japonsko | Tvrdý | Tim Henman | 6–3, 6–3 |
43. | 22. říjen, 2006 | Madrid, Španělsko | Tvrdý (i) | Fernando González | 7–5, 6–1, 6–0 |
44. | 29. říjen, 2006 | Basilej, Švýcarsko | Koberec (i) | Fernando González | 6–3, 6–2, 7–6(3) |
45. | 19. listopad, 2006 | Turnaj Mistrů, Šanghaj, Čína | Tvrdý(i) | James Blake | 6–0, 6–3, 6–4 |
46. | 28. leden, 2007 | Australian Open, Melbourne, Austrálie | Tvrdý | Fernando González | 7–6(2), 6–4, 6–4 |
47. | 3. březen, 2007 | Dubaj, SAE | Tvrdý | Michail Južnyj | 6–4, 6–3 |
48. | 20. květen, 2007 | Hamburg, Německo | Antuka | Rafael Nadal | 2–6, 6–2, 6–0 |
49. | 8. červenec, 2007 | Wimbledon, Londýn, Velká Británie | Tráva | Rafael Nadal | 7–6(7), 4–6, 7–6(3), 2–6, 6–2 |
50. | 19. srpen, 2007 | Cincinnati, USA | Tvrdý | James Blake | 6–1, 6–4 |
51. | 9. září, 2007 | U.S. Open, New York, USA | Tvrdý | Novak Djokovic | 7–6(4), 7–6(2), 6–4 |
52. | 28. říjen, 2007 | Basilej, Švýcarsko | Tvrdý (i) | Jarkko Nieminen | 6–3, 6–4 |
53. | 18. listopad, 2007 | Turnaj Mistrů, Šanghaj, Čína | Tvrdý (i) | David Ferrer | 6–2, 6–3, 6–2 |
54. | 20. duben, 2008 | Estoril, Portugalsko | Antuka | Nikolaj Davyděnko | 7–6(5), 1–2 skreč |
55. | 15. červen, 2008 | Halle, Německo | Tráva | Philipp Kohlschreiber | 6-3, 6-4 |
56. | 8. září, 2008 | U.S. Open, New York, USA | Tvrdý | Andy Murray | 6-2, 7–5, 6–2 |
57. | 26. říjen, 2008 | Basilej, Švýcarsko | Tvrdý (i) | David Nalbandian | 6–3, 6–4 |
Finálová účast (21)
Legenda |
Grand Slam (4) |
Turnaj Mistrů (1) |
Série ATP Masters (9) |
ATP Tour (7) |
Číslo | Datum | Turnaj | Povrch | Vítěz | Výsledek |
1. | 13. únor, 2000 | Marseille, Francie | Koberec (i) | Marc Rosset | 2–6, 6–3, 7–6(5) |
2. | 29. říjen, 2000 | Basilej, Švýcarsko | Koberec (i) | Thomas Enqvist | 6–2, 4–6, 7–6(4), 1–6, 6–1 |
3. | 25. únor, 2001 | Rotterdam, Nizozemsko | Tvrdý (i) | Nicolas Escudé | 7–5, 3–6, 7–6(5) |
4. | 28. říjen, 2001 | Basilej, Švýcarsko | Koberec (i) | Tim Henman | 6–3, 6–4, 6–2 |
5. | 3. únor, 2002 | Miláno, Itálie | Koberec (i) | Davide Sanguinetti | 7–6(2), 4–6, 6–1 |
6. | 31. březen, 2002 | Miami, USA | Tvrdý | Andre Agassi | 6–3, 6–3, 3–6, 6–4 |
7. | 11. květen, 2003 | Řím, Itálie | Antuka | Félix Mantilla | 7–5, 6–2, 7–6(8) |
8. | 13. červenec, 2003 | Gstaad, Švýcarsko | Antuka | Jiří Novák | 5–7, 6–3, 6–3, 1–6, 6–3 |
9. | 20. listopad, 2005 | Turnaj Mistrů, Šanghaj, Čína | Koberec (i) | David Nalbandian | 6–7(4), 6–7(11), 6–2, 6–1, 7–6(3) |
10. | 5. březen, 2006 | Dubaj, SAE | Tvrdý | Rafael Nadal | 2–6, 6–4, 6–4 |
11. | 23. duben, 2006 | Monte Carlo, Monako | Antuka | Rafael Nadal | 6–2, 6–7(2), 6–3, 7–6(5) |
12. | 14. květen, 2006 | Řím, Itálie | Antuka | Rafael Nadal | 6–7(0), 7–6(5), 6–4, 2–6, 7–6(5) |
13. | 11. červen, 2006 | French Open, Paříž, Francie | Antuka | Rafael Nadal | 1–6, 6–1, 6–4, 7–6(4) |
14. | 22. duben, 2007 | Monte Carlo, Monako | Antuka | Rafael Nadal | 6–4, 6–4 |
15. | 10. červen, 2007 | French Open, Paříž, Francie | Antuka | Rafael Nadal | 6–3, 4–6, 6–3, 6–4 |
16. | 12. srpen, 2007 | Montreal, Kanada | Tvrdý | Novak Djokovic | 7–6(2), 2–6, 7–6(2) |
17. | 21. říjen, 2007 | Madrid, Španělsko | Tvrdý (i) | David Nalbandian | 1–6, 6–3, 6–3 |
18. | 27. duben, 2008 | Monte Carlo, Monako | Antuka | Rafael Nadal | 7–5, 7–5 |
19. | 18. květen, 2008 | Hamburg, Německo | Antuka | Rafael Nadal | 7–5, 6–7(3), 6–3 |
20. | 8. červen, 2008 | French Open, Francie | Antuka | Rafael Nadal | 6-1, 6-3, 6-0 |
21. | 6. červenec, 2008 | Wimbledon, Velká Británie | Tráva | Rafael Nadal | 4-6, 4-6, 7-6, 7-6, 7-9 |
Čtyřhry (11+1)
Vítěz (7+1)
Finálové účasti (4)
Celkový přehled výsledků (dvouhra)
V-P = Vítězství-Porážky. Výdělky na okruhu ATP
|
Externí odkazy
- Profil na stránkách ATP (anglicky)
- ITFtennis.com – Roger Federer (anglicky)
- DavisCup.com – Roger Federer (anglicky)
- IMDb.com – Roger Federer (anglicky)
- Oficiální stránky (anglicky)
- Roger Federer Foundation (anglicky)
- České neoficiální fanouškovské stránky
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |