Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Aškelon

Z Multimediaexpo.cz


zvuk Aškelon (hebrejsky: אַשְׁקְלוֹן, arabsky: عسقلان Askalán, latinsky: Ascalon, akkadsky: Isqualluna) je přístavní město v Jižním distriktu v Izraeli. Historie starověkého přístavního města Aškelon se datuje do doby bronzové. V průběhu historie městu vládli Kanaánci, Pelištejci, Izraelité, Babyloňané, Řekové, Féničané, Římani, Peršané Egypťané, muslimové, Britové a křižáci. V roce 1270 bylo zničeno Mamlúky.

Moderní město Aškelon vzniklo z arabské vesnice al-Madžál (arabsky: المجدل nebo مجدل عسقلان, hebrejsky: אל - מג 'דל, מגדל). V roce 1596 se jednalo o vesnici s 559 muslimskými domácnostmi, v roce 1931 zde žilo 6166 muslimů a 41 křesťanů.

V roce 2008 žilo v Aškelonu 110 200 obyvatel.[1]

Obsah

Dějiny

Aškelon byl již ve starověku jedním z nejvýznamnějších přístavů v Kanaánu a také jedním z pěti měst označovaných jako filištínské pentapolis (zbývající čtyři byla města Ašdod, Ekron, Gat a Gaza). Historie Aškelonu sahá až do doby bronzové (cca 2000 - 1500 př. n. l.), kdy se z něj stalo prosperující město. V této době město obývali původní Kananejci, kteří byli okolo roku 1150 př. n. l. vytlačeni Filištíny, Aškelon se posléze stal jedním z pěti zmíněných filištínských měst soupeřících s Izraelity v Judském království. V roce 604 bylo město vypleněno a zničeno babylónským králem Nabukadnezarem II., čímž skončilo filištínské období. Díky své strategické pozici byl Aškelon brzy obnoven a stal se významným helénským přístavem. Zde se také narodil Herodes Veliký, který město po mnoha stránkách zvelebil; Aškelon vzkvétal po celou dobu římské i byzantské vlády. V období křížových výprav byl Aškelon významná pevnost (křižáci jej nazývali latinským názvem Ascalon). Přestože byli egyptští Fátimovci poraženi křižáky v Bitvě u Ascalonu (1099), město mělo natolik dobrou obranu, že se ho křižáckým vojskům podařilo dobýt až v roce 1153 pod vedením Balduina III. V roce 1187 se města zmocnil Saladin a nechal ho srovnat se zemí, aby se již nemohlo vrátit do rukou křižákům. Později na tomto místě nechal zbudovat pevnost Richard I. Lví srdce; město bylo však v roce 1270 opětovně zničeno Mamlúky.

Ve středověku je Aškelon popisován jako větší arabská vesnice al-Madždal (Věž), do roku 1848 se rozrostl na město s 11 000 obyvateli; byl proslavený zejména svým rozsáhlým tkalcovským průmyslem.

Moderní město

Krátce po izraelském vyhlášení nezávislosti město začal okupovat Egypt. Izraelský generál Jigal Allon nařídil vyhnání arabského obyvatelstva, jeho podřízení však rozkaz neplnili a Arabové ve městě zůstali v oddělené oblasti. Vláda následně rozhodla, že Arabové mohou být vystěhováni, ale pouze se svým souhlasem. Současně vláda zavedla pozitivní motivační prvky jako výhodný směnný kurz, ale také negativní motivaci v podobě nočních přepadů a kontrol; v důsledku těchto opatření se většina Arabů rozhodla odejít, byli převezeni do uprchlických táborů v pásmu Gazy. Repopulace města izraelskými přistěhovalci začala v roce 1949, do prosince tohoto roku počet židovských obyvatel vrostl na 2 500. V průběhu roku 1949 se město přejmenovalo z původního al-Madždal na Migdal Gaza, posléze na Migdal Gad a krátce potom na Migdal Aškelon. Název Aškelon dostalo město v roce 1953. V současnosti je Aškelon prosperující město s nově vybudovaným sportovním komplexem a kulturním domem, v roce 2005 se zde otevřela největší světová odsolovací stanice s kapacitou 320 000 m³ odsolené vody na den, což odpovídá 5–6 % izraelské potřeby sladké vody.[2] Na jižním okraji města se nachází archeologický park s ruinami starověkých staveb.

Partnerská města

Aškelon má následující partnerská města:

Reference

  1. Izraelský centrální statistický úřad: Table 3. - Population of localities numbering over 1,000 residents and other rural population (PDF, anglicky, hebrejsky)
  2. http://www.water-technology.net/projects/israel/

Souřadnice

Externí odkazy



Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Aškelon