V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Allen Ginsberg

Z Multimediaexpo.cz

Allen Ginsberg a Peter Orlovsky

Irwin Allen Ginsberg (* 3. června 1926, † 5. dubna 1997) byl americký básník, jedna z vůdčích osobností beatnické generace.

Pocházel z USA, ale jeho matka byla ruská Židovka levicového smýšlení, která trpěla duševní poruchou (paranoia), což A. Ginsberga velmi ovlivnilo.

Ve 40. letech 20. století studoval na Columbia College, kde roku 1948 získal bakalářský titul, pokračoval ve studiích dále, ale pro opakované krádeže a problémy s drogami byl ze školy vyloučen. Zde se seznámil s prakticky celou pozdější Beat generation. Poté co byl ze školy vyloučen, prošel celou řadou povolání. V San Franciscu se 7. října 1955 zúčastnil oficiálního zrodu Beat generation, za nějž je považováno čtení šesti andělů na jednom jevišti, které organizoval Kenneth Rexroth. Na tomto čtení četl svou báseň Kvílení, která se stala hitem číslo jedna, ještě větší popularitu ji vynesly soudy o šíření nemravné literatury. Ginsberg cestoval po Severní i Jižní Americe, Evropě i Asii, byl vyhoštěn z Kuby protože kritizoval vládní úřady. A. Ginsberg poté vedl kampaně proti zneužívání moci v mezinárodní politice, v roce 1965 byl po incidentu na Pražském hradě vyhoštěn z Československa. Protože zde byl zvolen králem Majálesu, byl zatčen tajnou službou, obviněn z kažení československé mládeže a deportován na letiště. V roce 1965 poradil studentům Berkeley University před jejich protiválečnou demonstrací, aby ozdobili první řady květinami, tato demonstrace je považována za počátek hnutí hippies a jejich myšlenky - flower power. Zajímal se nejen o americkou, ale i o evropskou kulturu. Dále se zajímal o Asii, kde ho zaujal především indicko-japonský zen-buddhismus. Výrazem jeho snahy o sblížení západního a východního filozofického myšlení bylo založení Kerouacovy školy osvobozené poetiky (Jack Kerouac School of Disembodied Poetics) v rámci Univerzity Náropa ve městě Boulder v Coloradu roku 1974. Ginsberg byl jejím spoluzakladatelem a příležitostně zde přednášel.[1] Ginsberg byl homosexuál, který se se svou orientací nejprve těžce vyrovnával, proto někdy bývá označován za bisexuála, byl zamilovaný do Neala Cassadyho, který ho odmítl, poté se jeho celoživotním partnerem stal Peter Orlovsky. Často experimentoval s halucinogenními látkami, což se projevuje i na jeho díle a smýšlení. Ginsberg například zastával názor, že podání LSD Chruščovovi a Kennedymu by pomohlo světovému míru.[2]

Obsah

Dílo

Jeho tvorba se dělí do dvou hlavních tematických okruhů, jednak intimní poezie a jednak kritiky soudobé americké společnosti.

  • Kvílení (Howl) - 1956 - básnická sbírka, ve Spojených státech žalovaná pro údajnou obscénnost. Hlavní a nejvýznamnjěší básní je zde Kvílení pro Carla Solomona, který přiblížil Ginsbergovi surrealismus a dadaismus. Se Solomonem se seznámil ve Státní psychiatrické léčebně v New Yorku. Báseň je věnovaná předním představitelům Beat Generation - J. Kerouacovi, W. S. Burroughsovi, a Nealu Cassadymu. Tato litanická báseň je výpovědí o „generaci zničené šílenstvím“, která se za pomoci drog, alkoholu a orientální filosofie a hudby snažila uniknout z amerického pekla. Báseň má formu rapsodického nářku. Toto dílo se stalo manifestem celé beat generation.
  • Kadiš a jiné básně (Kaddish and Other Poems) - 1961, nejvýznamnější je elegie Kadiš za Naomi Ginsbergovou. Kadiš je židovská modlitba za mrtvého, v tomto případě básníkovu matku. Toto téma je rozvinuto do komplexní výpovědi o židovském národě a vyjádření autorových názorů. Je psána volným veršem.
  • Sendviče reality (Reality Sandwiches) - 1963
  • Král majálesu (King of a May Day parade) - 1965 - báseň, kterou napsal v letadle po svém vyhoštění z Československa. Tato báseň je výrazem odporu k totalitnímu komunistickému režimu a sympatií s českými studenty.
  • Prázdné zrcadlo (Empty Mirror: Early Poems) - 1961

Film

Kvílení (Howl), rež. Rob Epstein, Jeffrey Friedman; hrají James Franco, Mary-Louise Parker, Jon Hamm; USA 2010

Literatura

  • VANČURA, Zdeněk; MASNEROVÁ, Eva. heslo Allen Ginsberg. In Zdeněk Vančura a kol.. Slovník spisovatelů: Spojené státy americké. Praha : Odeon, 1979. s. 270-271.

Reference

  1. Jařab, Josef, Protestní, prorocké a elegické zpěvy Allena Ginsberga, in: Allen Ginsberg, Kvílení, přeložil Jan Zábrana, vyd. Odeon, Praha 1990, s. 245
  2. Timothy Leary - Velekněz

Související články

Audiovizuální dokumenty

  • Kvílení (Howl), USA, 90 minut, režie Rob Epstein, Jeffrey Friedman, ČSFD IMDB

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Allen Ginsberg