Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Anhydrid
Z Multimediaexpo.cz
Anhydrid je chemická sloučenina odvozená od jiné sloučeniny tak, že z původní sloučeniny je odebrán libovolný počet molekul vody. V anorganické chemii jsou typickými anhydridy kyselinotvorné oxidy, kde se především jedná o oxidy nekovů.
- H2SO4 - H2O → SO3
- Oxid sírový je anhydridem kyseliny sírové-
Anhydrid z kyseliny sírové (odpad z odsiřování tepelných elektráren) se používá ve stavebnictví. Má uplatnění jako základ pro samonivelační lité podlahy. Oproti betonové podlaze má výhodu v lepším samonivelačním účinku, lépe vede teplo (podlahové topení), je možné vytvářet větší plochy bez dilatací a není nutné používat na její zpevnění kari sítě. Mezi nevýhody patří silná reakce s kovy (koroze), proto není možné použít ocelové kari sítě ani kovové trubky pro podlahové topení. Další nevýhoda je nutnost ochrany Anhydridu před vlhkem (koupelny, bazény). Dále např.
- Oxid dusičný: N2O5 je anhydrid kyseliny dusičné
Lze ho připravit dehydratací kyseliny dusičné oxidem fosforečným (hydroskopický (odjímá vodu)). 2 HNO3 + P2O5 → 2 HPO3 + N2O5 Méně známými představiteli jsou zásadotvorné oxidy, především elektropozitivních kovů
- 2 NaOH - H2O → Na2O
- Oxid sodný je anhydridem hydroxidu sodného-
Hlavními a také nejdůležitějšími anhydridy se nacházejí v organické chemii - anhydridy karboxylových kyselin. Také proto se těmto anhydridům často říká pouze anhydridy.
- 2 CH3COOH - H2O → (CH3CO)2O
- Acetanhydrid je anhydrid kyseliny octové.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |