Bitva v oblasti Tali-Ihantala

Z Multimediaexpo.cz

Bitva v oblasti Tali-Ihantala
Konflikt: Pokračovací válka
Tali-Ihantala1.jpg
Finští vojáci míjejí zničený ruský tank T-34
Trvání: 25. červen9. červenec 1944
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Karelská šíje
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Vítězství Finů
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Finsko Sovětský svaz
Velitelé
maršál Mannerheim
generál Laatikainen
generál Dmitrij Gusev
Síla
IV. armádní sbor (4 divize), obrněná divize a přidružené jednotky, celkem asi 50 000 mužů 21. armáda (15 divizí), celkem asi 150 000 mužů
Ztráty
asi 8 800 mužů 22 000 mužů
400 - 600 tanků
{{{poznámky}}}
Bitva v oblasti Tali-Ihantala (25. červen až 9. červenec 1944) byla klíčové střetnutí Pokračovací války, ve které se během 2. světové války střetlo Finsko (vojensky podporované Německem) se Sovětským svazem. Finské jednotky vedené generálem Taavetti Laatikainenem a maršálem Mannerheimem v ní zastavily ofenzivu třikrát silnějších jednotek Rudé armády a přiměly Stalina soustředit své úsilí zpět do střední Evropy na Německo.[1] Finská fronta se tak stala jediným úsekem východní fronty, na němž Rudá armáda nesplnila plán navzdory četným obětem.

Bitva v oblasti Tali-Ihantala je považována za největší a nejkrvavější bitvu v historii Severských zemí. Tento údaj je ovšem sporný vzhledem k rozsahu bojů za Zimní války, otázkou vždy zůstává, podle jakých kriterií si autor rozčlení boje na Karelské šíji v letech 1939-1940 na jednotlivé bitvy.

Tato bitva byla jednou z vyčerpávajících bitev, ve kterých Finové utrpěli v poměru k síle své armády a počtu obyvatel jejich země větší ztráty než Sověti (ačkoli v absolutních číslech platí tvrzení přesně opačné). Je také zlomovým bodem sovětské ofenzivy proti Finsku, kdy finská armáda poprvé zabránila Sovětům dosáhnout nějakých významnějších zisků, ačkoli už dříve u Siiranmäki a Perkjärvi se Finům podařilo zastavit postup Rudé armády. Finská armáda tak dosáhla obranného vítězství, i když ruský historik N. Baryšnikov toto tvrzení kritizuje a označuje za přehnané.

Poté co se Sovětům nepodařilo dosáhnout žádného průlomu u Tali-Ihantala, v Bitvě u Vyborského zálivu ani v Bitvě u Vuosalmi, sovětský Leningradský front zahájil již dříve plánovaný odsun vojenských jednotek z Karelské šíje na podporu Operace Bagration, kde Rudá armáda narazila na mimořádně úporný odpor nepřátelského Wehrmachtu. Ačkoli Leningradskému frontu se nepodařilo splnit rozkaz Stavky postoupit do nitra Finska, někteří historici uvádějí, že tato sovětská strategická ofenziva (nazvaná Vyborg-Petrozavodská ofenziva), z níž vyplynuly i boje u Tali-Ihantala, nakonec donutila Finsko vystoupit z války.

Reference

  1. Eino Jutikkala, Kauko Pirinen: Dějiny Finska, Praha 2006, ISBN 80-7106-406-8 (str 261)


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bitva v oblasti Tali-Ihantala