Blink-182
Z Multimediaexpo.cz
Blink-182 byla americká punkrocková skupina, kterou v roce 1992 založili Tom DeLonge (kytara, zpěv), Scott Raynor (bicí) a Mark Hoppus (basová kytara, zpěv). Původní název skupiny zněl Blink, kvůli irské kapele se stejným názvem se však přejmenovali na Blink 182. Vydali pět studiových alb, největší úspěchy sklidily desky Enema of the State a Take Off Your Pants and Jacket z let 1999, resp. 2001. Diskografii uzavřeli v roce 2005 výběrem největších hitů, a poté se rozpadli. Tom DeLonge založil kapelu Angels & Airwaves, Mark Hoppus a Travis Barker působí společně v kapele +44.
Obsah |
Historie
Začátky
Pod původním názvem Blink nahráli v roce 1993 dvě demo-alba: Flyswattwer a Budha, avšak bez většího úspěchu. Ten přišel až v roce 1995 s deskou Cheshire Cat a to především díky písním „Carousel“ a „Peggy Sue“. Záhy poté byli nuceni se přejmenovat, aby se odlišili od stejnojmenné irské techno skupiny. Problém vyřešili tak, že si ke svému názvu přidali číslici 182 (čte se: one eighty two), o které dodnes panuje spousta pověstí a fám. Podle některých číslice vyjadřuje počet slov „fuck“, které vyřkl Tony Montana ve filmu Scarface, podle jiných zase počet mil, kolik musel ujet Mark za svojí přítelkyní anebo vychází z filmu Turk 182! Timmothy Huttona.[1] Dle slov kapely však toto číslo nemá žádný hlubší smysl.
Dude Ranch
Spolu s novým názvem změnili i vydavatelství - album Dude Ranch už nahráli u velké společnosti MCA (později Geffen Records). Po jeho dokončení opouští skupinu Scott Raynor. Důvodem byl prý nedostatek času (Scott studoval vysokou školu), podle osatních členů skupiny měl však problémy s alkoholem. Za bicími ho nahradil Travis Barker, který byl údajně kvůli tetováním vyhozen ze školy.
Na vrcholu
Doba největší slávy přišla s deskou Enema of the State (1999). Do mainstreamu je vynesly hlavně hity „What’s My Age Again“ a „All The Small Things“. Z hlediska prodejnosti se jedalo o jejich nejúspěšnější desku (17 mil. prodaných kopií). O dva roky později úspěšně navázali albem Take Off Your Pants and Jacket s hity „First Date“, nebo „Rock Show“.
V roce 2003 vyšlo již pod přejmenovanou společností Geffen Records album Blink-182. Největší úspěch sklidily singly „I Miss You“ a „Feeling This“, v písni „All of This“ se objevil i hlas hostujícího Roberta Smitha ze skupiny The Cure. Ačkoli se Blink-182 stále drželi na vrcholu hudebního showbyznysu (3. místo v americké hitparádě), po vydání této desky se na dlouho dobu odmlčeli a věnovali se pouze svým vlastním projektům.
Konec skupiny
1. listopadu 2005 vydává společnost Geffen Records výběr hitů Blink 182 a několik týdnů na to ohlašují členové pauzu na dobu neurčitou. Skupina se nakonec rozpadala - zvítězily vlastní projekty jednotlivých členů. Tom DeLonge založil kapelu Angels & Airwaves, Mark Hoppus a Travis Barker působí společně v kapele +44.
Diskografie
Studiová alba
- 1995 - Chesire Cat
- 1997 - Dude Ranch
- 1999 - Enema of the State
- 2001 - Take Off Your Pants and Jacket
- 2003 - Blink-182
Ostatní
- 1995 - They Came to Conquer Uranus (EP)
- 1996 - Wasting Time - 1996 Australian Tour EP
- 2000 - The Mark, Tom, and Travis Show (The Enema Strikes Back!) (live)
- 2005 - Greatest Hits
Zajímavosti
- Coby garážová kapela se objevili ve snímku Prci, prci, prcičky.
- Na obalu desky Enema of the State jsou vyfoceni společně s pornoherečkou, která s nimi účinkovala v jejich videoklipu „Whats My Age Again“.
- Píseň „Adams Song“ vznikla po přečtení článku o jednom teenagerovi co spáchal sebevraždu. Paradoxem je, že kvůli této písni jeden školák sebevraždu skutečně spáchal.
Externí odkazy
- Oficiální stránka
- Česká stránka o skupinách Blink 182, +44, Angels & Airwaves
- Český nejaktualizovanější web o skupinách Blink 182, +44, Angels & Airwaves
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.