V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Divadlo za branou

Z Multimediaexpo.cz

Divadlo za branou bylo slavné pražské divadlo malé formy působící mezi lety 19651972, kdy jeho další existenci komunistická moc zakázala. Spoluzakladateli se stali režisér Otomar Krejča, dramaturg Karel Kraus, básník a dramatik Josef Topol a herci Jan Tříska s Marií Tomášovou.

Historie

Otomar Krejča se v roce 1965 rozhodl odejít z Národního divadla mimojiné pro nevyhovující koncepci skladby jeho programu a založit vlastní divadlo, kde by hrál obdobný repertoár. Herecká základna nově vzniklé scény tvořila 24 herců (16 mužů a 8 žen). Premiérovými tituly byly 23. listopadu 1965 Kočky na kolejích Josefa Topola a Maškary z Ostende Ghelderoda.

Citace: „Zprotivil se nám chod lhostejného divadelního stroje a připadá nám, že bychom se proviňovali na divadle i na sobě, kdybychom mu sloužili dál. Divadlo není stroj, ale ústrojí, organismus...“ (Divadelní program němohry Maškary z Ostende, 1965) Vlastní divadlo

Originální ztvárnění zde získaly Čechovovy hry Tři sestry, Racek (jeho repríza 10. června 1972 byla posledním představením divadla) nebo Ivanov, hrány byly antické tragédie např. Král Oidipus či Antigona od Sofokla, stejně jako Mussetův Lorenzaccio. Úspěchy divadlo slavilo i v zahraničí, kam absolvovalo několik zájezdů, zejména po západní Evropě. Bylo zrušeno výměrem ministerstva kultury z 29. června 1972 s odůvodněním nevyhovujících bezpečnostně požárních podmínek sálu paláce Adria. Proti zákazu v roce 1972 protestovala řada slavných umělců jako byli například Friedrich Dürrenmatt, Arthur Miller nebo Ingmar Bergman.

Citace: „Divadlo za branou bylo ve své době nejslavnější české divadlo ve světě.“ [1]

Členy hereckého souboru tvořili Leopolda Dostálová, Karel Höger, Jiřina Šejbalová, Olga Scheinpflugová, Marie Tomášová, Jan Tříska, Luděk Munzar, Miloš Nedbal, Ladislav Boháč, Vlasta Chramostová, Milena Dvorská, Milan Riehs, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Libuše Šafránková, Miroslav Moravec, Jan Hartl a jiní.

Divadlo sídlilo v prostorách Paláce Adria v Praze.

Po sametové revoluci na původní projekt navázalo obnovené Divadlo za branou II, které bylo v roce 1994 zrušeno ministerstvem kultury České republiky.

Externí odkazy