V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Jiří Šulc (politik)

Z Multimediaexpo.cz

Jiří Šulc (* 24. června 1958, Most) je severočeský regionální politik, člen Občanské demokratické strany, v letech 20002008 hejtman Ústeckého kraje.

Obsah

Vzdělání a profesionální kariéra

Vystudoval obor pozemní stavby na stavební fakultě Českého vysokého učení technického v Praze. Pracoval u investorsko-inženýrské organizace v Mostě, kde se zabýval komplexní bytovou výstavbou a později účelovými stavbami. Později se živil jako autorizovaný inženýr pro obor pozemní stavby a působil také jako soudní znalec pro odhady cen nemovitostí.

Politická kariéra

Od roku 1991 je členem Občanské demokratické strany. V roce 1994 byl zvolen starostou města Mostu (později primátorem) a byl jím až do počátku roku 2001. V roce 2000 kandidoval na hejtmana Ústeckého kraje, byl zvolen a tuto funkci vykonává dodnes. V krajských volbách 2008 kandiduje na znovuzvolení. Je také členem Zastupitelstva města Mostu, Hospodářské a sociální rady Mostecka, Regionální rady regionu soudržnosti NUTS II. V letech 19942000 byl předsedou Euroregionu Krušnohoří a členem rady Severočeského sdružení obcí.

Kritika

Upozornil na sebe i tím, že ve volební kampani na podzim 2008 použil kontroverzní bilboardy, které byly kritizovány jako protiromské; podle Šulce však měly upozorňovat na údajné zneužívání dávek sociální podpory.[1]

Omezování a reorganizace železniční dopravy a rušení regionálních železničních tratí

Během svého působení v křesle hejtmana se Šulc byl opakovaně kritizován pro omezování železniční dopravy a pro rušení regionálních železničních tratí[2],[3]. Zároveň byl však na některých tratích zaveden taktový provoz a na několika také mírně navýšen počet spojů.

Omezování železniční dopravy

Už v roce 2005 se Ústecký kraj pod vedením Šulce rozhodl objednat menší rozsah dopravy na železnici od Českých drah, což vedlo k redukci železničního spojení na 22 tratích v regionu.[4] V roce 2007 se Šulcův úřad rozhodl neobjednat vlakovou dopravu na pěti železničních tratích. Šlo o trať 113 v úseku Čížkovice-Obrnice, trať 120 v úseku ŽatecDeštnice, 132 DěčínOldřichov u Duchcova, 137 ChomutovVejprty a 160 úsek PodbořanyŽatec západ. Na úseku PerucLouny trati 110 byla doprava zredukována na polovinu.[5]

Rušení regionálních železničních tratí

Rada Ústeckého kraje pod Šulcovým vedením schválila dlouhodobou koncepci rozvoje železniční dopravy, které nepočítá s provozem na několika regionálních tratích v kraji.[6] Jedná se zejména o tzv. kozí dráhu, kterou České dráhy uvádějí v jízdním řádu pod číslem 132, ale na které od prosince 2007 přestaly z rozhodnutí kraje jezdí pravidelné osobní vlaky; o několik měsíců později byla trať navržena na zrušení a část jejího tělesa poblíž Děčína měla být využita pro silniční přivaděč k dálnici D8. Záležitosti věnovala velkou pozornost česká média a zabýval se jí i ombudsman, který postup Ústeckého kraje kritizoval, což Šulc označil za „neoprávněný zásah do působnosti Ústeckého kraje“[7]; požadoval, aby se ombudsmanovým jednáním zabývala Poslanecká sněmovna, což v odpovědi zamítl Jiří Paroubek.[7] V říjnu 2008 média přinesla zprávu, že trať je důležitá také pro armádu kvůli nedalekému výcvikovému prostoru.[8]

Porušování zákona s svobodném přístupu k informacím

Úřad Ústeckého kraje vedený hejtmanem Šulcem podle ministerstva vnitra porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím. Šulc neposkytl požadované informace organizaci Děti Země, které se následně na postup hejtmanova úřadu stěžovalo ministerstvu vnitra. Vnitro vyhodnotilo postup hejtmanství jako protizákonný: „Ministerstvo zjistilo, že Ústecký kraj porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím. Sdružení Děti Země jsme doporučili, aby se obrátili na soud“, uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.[9] Děti Země proto podaly žalobu k ústeckému krajskému soudu pro porušování zákona hejtmanstvím.[10] Soud v Ústí nad Labem počátkem ledna 2009 nařídil v této věci exekuci, která by kraji mohla zablokovat majetek s výjimkou provozních výdajů,[11] pokud informace neposkytne.

Reference

Externí odkazy

Osobní stránky Jiřího Šulce

Hejtman Ústeckého kraje
Předchůdce:
-
20002008
Jiří Šulc
Nástupce:
Jana Vaňhová

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.