Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Kafrovník lékařský
Z Multimediaexpo.cz
Kafrovník lékařský, nazývaný také skořicovník kafrovník (Cinnamomum camphora), je strom z čeledi vavřínovitých.
Obsah |
Synonyma
- Laurus camphora Linné, 1753
- Persea camphora (Linné, 1753) K. Sprengel, 1825 (P. camfora)
- Camphora camphora (Linné, 1753) H. Karsten, 1881
- Camphorina camphora (Linné, 1753) O. A. Farwell, 1918
- Cinnamomum camphora (Linné, 1753) J. S. Presl, 1825 var. glaucescens (Braun) C. Meisner in A. de Candolle, 1864
- Cinnamomum camphora (Linné, 1753) J. S. Presl, 1825 var. nominale B. Hayata in J. Matsumura & B. Hayata, 1906
- Cinnamomum nominale (B. Hayata, 1906) B. Hayata, 1913
- Camphora officinarum C. Nees von Esenbeck in N. Wallich, 1831
- Laurus camphorifera R. A. Salisbury, 1796
- Cinnamomum camphoriferum J. B. Saint-Lager, 1880
- Cinnamomum camphoroides Hayata, 1913
- Cinnamomum simondii Lecomte, 1913
Popis
Kafrovník je až 20 až 30, výjimečně i 40 m vysoký stálezelený strom s mohutným kmenem, pokrytým světlou borkou, velmi drsnou a vertikálně rozpraskanou a s kožovitými listy voskovitého vzhledu. Rozmačkané listy intenzívně voní kafrem. V jarních měsících má velké množství drobných bílých květů. Plody jsou tmavé, višním podobné, o průměru asi 1 cm.
V domovině se dožívá velmi vysokého věku; v Japonsku jsou exempláře údajně staré až 1000 let.
Areál rozšíření
Pochází z jižní Číny, Tchaj-wanu a Japonska. Je však pěstován i mimo svou domácí oblast, například prakticky v celé jihovýchodní Asii, na Korejském poloostrově, na Šrí Lance, v Indii, v jižní části USA, ve Střední Americe, v Karibské oblasti, v Brazílii a v Jihoafrické republice. V Austrálii zdomácněl natolik, že se stal nebezpečným invazním druhem, zejména úspěšně vytlačuje z původních porostů eukalypty, čímž ohrožuje i populace medvídků koala.
Obsahové látky
Terpenické látky
Terpeny
Terpenické estery
Ostatní organické sloučeniny
Uhlovodíky
Alkoholy
Fenoly a jejich deriváty
Aldehydy
|
Ketony
Karboxylové kyseliny
Estery
Využití
Dřevo, listy a kůra obsahují kafrovou silici, která se na vzduchu oxiduje a mění se v tuhý surový kafr. Kafrová silice se z přírodního materiálu získává destilací, přičemž se k průmyslové výrobě používalo zejména dřevo a kořeny stromů starých asi 50 až 60 let, případně listí i z mladších stromů. Z ní se pak připravuje čistý kafr (Camphora naturalis raffinata). Produkt je někdy označován jako „japonský kafr“. V současnosti se tradiční způsob výroby udržel prakticky jen v Číně a na Tchaj-wanu, zejména pro potřeby tradičního léčitelství. V průmyslu se užívá technický kafr synteticky vyráběný z dostupnějšího pinenu, získávaného z terpentýnového oleje z jehličnatých rostlin.
Kafr je bezbarvá nebo bílá vonná hmota, částečně krystalická, obsahující směs terpenických látek. Používá se v lékařství, v parfumerii pro přípravu kosmetických a masážních přípravků, parfémů a jemných mýdel. V chemickém průmyslu se užívá k výrobě jiných terpenických derivátů, výbušnin, jako změkčovadlo plastických hmot, či jako složka laků a barev. Kafr zbavený safrolu se využívá pro výrobu vanilkového a mátového aroma pro potřeby potravinářského průmyslu.
Kafrovník se též využívá k výsadbě živých plotů, větrolamů a v Číně bývá též vysazován jako stínicí dřevina pro ochranu čajovníkových plantáží před přímým sluncem.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |