Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)
Z Multimediaexpo.cz
Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) je česká politická strana, usilující o změnu státního zřízení na konstituční monarchii s dvoukomorovým parlamentním systémem, zastává tedy ideologii roajalismu.
Má přibližně 800 členů. Ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2006 získala celostátně 7 293 hlasů (0,13 %).[1] První konkrétnější úspěchy zaznamenala v komunálních volbách; v současnosti má zastupitele v několika menších obcích (například Pohleď, Pohořelice).
Obsah |
Vznik
Vznikla z Royalistického hnutí Koruna Česká, založeného na podzim roku 1990 při příležitosti setkání přívrženců Českého království v Praze na Smíchově. Setkání organizovala občanská iniciativa Petra Placáka České děti, bývalá opoziční skupina, která na jaře 1988 vydala manifest, v němž vyhlásila obnovu Českého království.
Program
Mezi hlavní cíle Koruny České patří nenásilný návrat k monarchii (prostřednictvím referenda či celospolečenského konsensu) a obnova českého státu jako svazku historických zemí (Království českého, Markrabství moravského a Vévodství slezského). Institucionální reforma zahrnuje funkci panovníka jako nadstranické hlavy státu, reprezentující národ jako celek, dále zavedení virilních senátorů (získávali by funkci senátora nikoli podle politického principu, ale z titulu významné společenské funkce, například rektoři univerzit, představitelé církví, profesních organizací a podobně), kteří by byli protiváhou politiků, politicky nezávislý Ústavní soud a široké možnosti obecní samosprávy. Dalšími cíli jsou rehabilitace zemské šlechty a obnovení šlechtické titulatury (ovšem bez mocenských privilegií), odstranění národních mýtů z české historie (např. o pobělohorské "době temna"), dialog se všemi bývalými obyvateli českých zemí, ochrana památek a národního kulturního dědictví, obnovení přátelských a spojeneckých svazků mezi středoevropskými národy, obnovení významu armády, ochrana přírody a podpora církví. [2]
Král
Podle velké části členů Koruny České je (podle zákonů dědičnosti) legitimním nástupcem českého královského titulu Ota Habsburský, který je legitimním dědicem Přemyslovců, Lucemburků a Habsburků a byl mj. nositelem titulu „český korunní princ“ (toho se však v roce 1962 vzdal a dnes je jím jeho prvorozený syn, arcivévoda Karel). Zastánci monarchie chápou, že habsbursko-lotrinská dynastie se v očích české veřejnosti netěší velké popularitě, což je však podle nich způsobeno dlouhodobým zkreslováním faktů ze strany (nejen) prvorepublikových i komunistických historiků a politiků a deformací výkladu historických událostí. Monarchisté prohlašují, že osoba panovníka není rozhodujícím faktorem, ovšem obnovení monarchie bez legitimního následníka trůnu postrádá smyslu.
Organizační struktura
Základními organizačními jednotkami strany jsou místní společnosti, které vznikají z iniciativy členů a působí na vymezeném území. Každý člen si může svobodně zvolit místní společnost, do které chce příslušet. Místní společnosti se mohou sdružovat do regionálních společností. Regionální společnosti vznikají seskupením alespoň tří místních společností. Vyššími organizačními jednotkami jsou pak tři zemské společnosti, které mají působnost vymezenou historickými zeměmi. V čele každé zemské společnosti stojí zemský hejtman. Zemské společnosti se schází na zemských sněmech, kde jsou voleni hejtmani.
Nejvyšším orgánem Koruny České je Generální sněm, který se schází jednou ročně (tradičně poslední sobotu v listopadu). Mezi jednotlivými sněmy řídí stranu předsednictvo, které je volené generálním sněmem. Členy předsednictva se také stávají zemští hejtmani. [3]
Lidé
- Předseda KČ – Václav Srb
- 1. místopředseda KČ – Ing. Jindřich Jenček
- 2. místopředseda KČ – Mgr. Petr Krátký
- český zemský hejtman – Jan Drnek
- moravský zemský hejtman – Luboš Velecký
- slezský zemský hejtman – Jaromír Fojtík
- další členové předsednictva:
- Ing. Tomáš Báča
- Mgr. Petr Nohel
- Kristina Strachová
Aktivity
Kromě politické činnosti a účasti ve volbách vyvíjí Koruna Česká i další aktivity směřující k propagaci myšlenky obnovy českého království:
- V souvislosti s prezidentskými volbami v roce 2008 byla zveřejněna petice "Zrušme prezidenty", upozorňující na nešvary spojené s prezidentskými volbami a na nedostatky republikánského zřízení. [4]
- Od roku 2008 je vždy 28. října pořádán Monarchistický pochod, který má upozornit veřejnost na některé zažité mýty o vzniku samostatného Československého státu a představit monarchii jako moderní alternativu společenského uspořádání. Posledního ročníku se zúčastnilo kolem 150 lidí.
Reference
- ↑ http://www.volby.cz/pls/ps2006/ps2?xjazyk=CZ
- ↑ http://www.korunaceska.cz/program.asp
- ↑ http://www.korunaceska.cz/stanovy.htm
- ↑ http://zrusmeprezidenty.cz/
Související články
Externí odkazy
- Oficiální web Koruny České
- Rejstřík stran na webu Ministerstva vnitra
- Místní společnost Plzeň
- Monarchistický zpravodaj ke stažení
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |