Kumburk
Z Multimediaexpo.cz
Kumburk je zřícenina gotického hradu, asi 6 km západně od Nové Paky. Je jedním z cípů pomyslného trojúhelníku nazývaného Český ráj. Nachází se v nadmořské výšce 642 m n. m. v okrese Semily, na strmém čedičovém vrchu.
Obsah |
Historie
Hrad založil roku 1325 Markvart z Vartemberka. O sto let později během husitských válek je uváděn vlastníkem Hynek Krušina z Lichtenburku, který byl orebitským hejtmanem. Asi právě on nechal postavit vnější opevnění. Po husitských válkách získal hrad Jindřich Berka z Dubé. Po něm se hradu ujmuli Trčkové z Lípy a rodina Smiřických. V 16. století byl hrad používán jako vězení. V době třicetileté války ho zpustošili Švédové. Roku 1658 byl zbořen na příkaz císaře Leopolda I.[1] Kvůli několika pověstem zříceniny navštívil básník Karel Hynek Mácha. Je zde umístěna pamětní deska. V současnosti se o správu hradu stará Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, které se postaralo o vybudování vyhlídkové věžě a také zde pořádá různé kulturní akce, které mají charitativní účel (za vybrané peníze se hrad dále rekonstruje).
Pověsti
- Zde kdysi věznil 11 let Zikmund Smiřický svou dceru Elišku, milující prostého kováře. Osvobodil ji odtud Ota z Vartemberka.
- Je zde ukryt velký poklad hlídaný kohoutem s ohnivýma očima.
- Zjevují se tu přízraky panny Meluzíny a smutného myslivce.
Cestovní ruch
Ke zřícenině vede několik turisticky značených cest. Od nejbližší vlakové zastávky Syřenov je cesta žlutě značená dlouhá 3 km, z obce Syřenov je cesta strmější, dlouhá 500 metrů a vyznačená žlutě.[2]
Z věže je výhled na Český Ráj a na Krkonoše. Několik kilometrů západně od hradu Kumburk se nachází další zřícenina Bradlec. Oproti Bradleci se na Kumburku zachovala ale mnohem větší část stavební substance, především spodní část paláce a zbytky věží i zdí. V novější době se o stabilizaci stavební substance hradu významně zasluhuje Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, jejímž členem byl i významný heraldik Miroslav Hirš. Hrad je volně přístupný, o víkendech bývá obsazený šenk. Sdružení několikrát do roka pořádá na hradu akce s historickou tématikou.
Reference
- ↑ Česká republika – Stručný turistický průvodce. Cheb : Music, 2002. ISBN 80-85925-12-5. Kapitola Kumburk, s. 256.
- ↑ POHORECKÝ, Vladimír. Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech. Praha : Radioservis a.s., 2000. ISBN 80-86212-10-6. Kapitola Hrad Kumburk, s. 61.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |