Lepra

Z Multimediaexpo.cz

Čtyřiadvacetiletý muž trpící malomocenstvím

Lepra (též malomocenství) je infekční onemocnění, způsobované bakterií Mycobacterium leprae, která má sklon napadat periferní nervy a jiné chladnější oblasti těla – kůži a sliznice.

Obsah

Historie

Původně řecké slovo „lepra“ označuje vyrážku, prašivinu. Nejstarší zmínka o lepře pochází z období cca 1500 př. n. l., nejstarší tělesné pozůstatky vykazující jasné známky tohoto onemocnění sahají až do 4 tisíciletí př. n. l.[1] V antických dobách najdeme zmínky zejména v starověkém Egyptě nebo např. v Indii. Později byla zavlečena do Evropy, kde se rozšířila hlavně za křižáckých válek. Od 15. století ji v Evropě významem poněkud předčila tuberkulóza, způsobované příbuznými bakteriemi.

Lepra byla považována za boží trest, malomocní byli soustředěni v tzv. leprosáriích. Poslední leprosárium v Evropě je v rumunském Tichileşti v deltě Dunaje.

Původce nákazy objevil v roce 1869 mikrobiolog Gerhard Hansen, proto bývá Mycobacterium leprae také označován po svém objeviteli jako Hansenův bacil.

Příznaky

Nemoc často probíhá bezpříznakově a není nijak zvlášť nakažlivá (vyjma kožní formy vytvářející vředy, která je nakažlivá silně). Za určitých okolností může ale dojít k rozvinutí její destruktivní formy. Ta napadá ve velkém Schwannovy buňky a makrofágy v periferním nervové soustavě. Ničí lidský imunitní systém a způsobuje znetvořeniny na končetinách a na obličeji.

Epidemiologie

Odhaduje se, že leprou v současné době trpí 10-11 miliónů lidí, zejména ve střední Africe a jihovýchodní Asii, známé jsou ale i případy z jižní Evropy, zejména Španělska a také z Rumunska. V Rumunsku se vyskytuje minimálně od 50. let, což ale bylo tajeno Ceauşescovým režimem.

Léčba

K léčbě malomocenství se dnes používají specifická antibiotika.

Reference

  1. http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=639504

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Leprosy