V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Lichkovská brázda

Z Multimediaexpo.cz


Lichkovská brázda je údolí a geomorfologický okrsek ležící jižně od Kladského výběžku v bývalém okresu Ústí nad Orlicí.[1]

Obsah

Geomorfologie

Lichkovská brázda náleží do geomorfologického celku Kladská kotlina a podcelku Králická brázda.[2] Na západě jí svírají svahy Bukovohorské hornatiny a Mladkovské vrchoviny, podcelků Orlických hor, na východě Hanušovické vrchoviny. Severní hranice je stanovena na česko-polské státní hranici, jižní pak na historické česko - moravské hranici. Zde na ní navazuje sousední okrsek v rámci Králické brázdy - Štítská brázda.

Vrcholy

Jediným a zároveň nejvyšším vrcholem nacházejícím se v Lichkovské brázdě je vrch Hůrka ležící na jejím jihozápadním okraji u obce Červená Voda s nadmořskou výškou 585 m n. m.

Vodstvo

Lichkovskou brázdou protéká Tichá Orlice. Severní hranice brázdy kopíruje její rozvodí s Kladskou Nisou, jižní hranice rozvodí s Březnou. Toto rozvodí je zároveň hlavním evropským rozvodím Severního a Černého moře.

Komunikace

Obvod Lichkovské brázdy je prakticky kopírován silnicí I/43 vedoucí z Červené Vody přes Králíky k polským hranicím a silnicí spojující stejné body vedoucí přes Dolní Boříkovice. Uvnitř trojúhelníku, který tvoří, se žádné významnější komunikace nenacházejí. Po severním a východním okraji brázdy vede též železniční trať Ústí nad Orlicí - Štíty.

Zástavba

V prostoru Lichkovské brázdy se nachází nebo do ní částečně zasahuje zástavba města Králíky a obcí Dolní Boříkovice, Horní Boříkovice, Dolní Orlice a Dolní Lipka. Zástavba obce Lichkov, která dala brázdě jméno, se nachází západně mimo její obvod.

Turistické trasy

Lichkovskou brázdou prochází červeně značená trasa spojující Orlické hory a Králický Sněžník.

Reference

  1. Lichkovská brázda na Mapách.cz
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)