Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

M26 Pershing

Z Multimediaexpo.cz

Tank M26 Pershing
M26 Pershing.jpg
M26 Pershing
Základní charakteristika
Posádka 5
Délka 8,65 m
Výška 2,78 m
Šířka 3,51 m
Hmotnost 41,9 t
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování 18 - 114 mm
Hlavní zbraň 90 mm kanón M3
Sekundární zbraň 2x Browning 30-06, 1x Browning 12,7 mm
Pohon a pohyb
Pohon Ford GAF
500/450 hp
Odpružení tozní tyče
Poměr výkonu 12 hp/tunu
Dojezd 160 km

Roku 1945 nasadily USA do války v Evropě nové tanky M26 Pershing, které jako jediné západní tanky předčily téměř ve všech parametrech německé tanky Tiger a Panther. Počátkem 50. let byly nasazeny i ve válce v Koreji, kde předčily sovětské tanky T-34/85.

Obsah

Vývoj

USA mezi dvěma světovými válkami nevěnovaly vývoji tanků tolik pozornosti, jako evropské země už z toho důvodu, že se necítily přímo vojensky ohroženy. Situace se změnila po vypuknutí 2. světové války, kdy bylo jen otázkou času, kdy se válečného konfliktu zúčastní i americká armáda. Přesto se však Američané soustředili na vývoj a výrobu lehkých tanků (např. M-3 Stuart), či středních tanků (M4 Sherman), které nijak nezaostávaly za staršími typy tanků německých. Situace se nezměnila ani po nástupu nových německých tanků Tiger a Panther, protože Američané uplatňovali taktiku jejich ničení nasazením počtu Shermanů, které se vrhly na německé tanky v početní převaze a přes vlastní ztráty je ničily. Další taktikou bylo ničení těžkých německých tanků stíhacím a bitevním letectvem. Situace se změnila až po invazi v Normandii, kde Shermany narážely na bránící se Tigery a Panthery, které jim způsobovaly značné ztráty. Proto byly v USA obnoveny práce na rozpracovaném projektu T26 z roku 1942 a do konce roku 1944 byly vyrobeny první tanky M26 Pershing, jejichž bojové nasazení na západní frontě na sebe nedalo dlouho čekat.

Bojové užití

Tanky Pershing v Koreji

Po německé ofenzívě v Ardenách se ukázalo, že americko-britským silám chybí tank, který by v přímém boji obstál s německými Panthery, Tigery i Königstigery. Američané proto v lednu roku 1945 poslali do Evropy prvních dvacet Pershingů, které byly přiřazeny k 3. a 9. tankové divizi. Další dvě stovky Pershingů dorazily do Evropy začátkem března. K prvnímu souboji Pershingů s Tigery začalo docházet v únoru 1945. 7. března 1945 zničil za jízdy Pershing Panthera díky stabilizátoru, což u německých vojáků vyvolalo údiv.

Tyto stroje byly nasazeny ve válečném konfliktu v Koreji, kde si vedly dobře proti sovětským tankům T-34.

Technické údaje

Tank M26 Pershing měl vynikající balistické tvarování korby i věže, čímž se mu dostalo stejně dobré pasívní ochrany, jako o 15 tun těžšímu tanku Tiger. Díky tomu měl vynikající pohyblivost, manévrovatelnost i rychlost. Jeho kanón M3 ráže 90 mm, lze srovnat s 88mm kanónem Tigeru nebo nejlepšího německého stíhače tanků Jagdpantheru. Pershing měl i efektivní systém zaměřování díky stabilizátoru kanónu a rychlejšímu otáčení věže. S kanónem byl spřažen koaxiální kulomet M19A4 ráže 7,62 mm. Stejný kulomet byl instalován v čelním pancíři, na stojanu věže byl upevněn protiletadlový kulomet ráže 12,7 mm. Podvozek sestával z dvojice šesti dvojitých pojezdových kol odpružených na torzních tyčích, hnacích kol vzadu, napínacích kol vpředu a pěti napínacích kladek. Pohon tanku zajišťoval benzínový motor Ford GAF V8 o objemu 18 l, který byl uložený v jeho zadní části.

Tank M26 Pershing byl zařazen do těžkých tanků, i když byl zhruba o 4 tuny lehčí, než německý střední tank Panther. Od poloviny roku 1945 byl překlasifikován jako střední tank.

Od listopadu 1944 do června 1945 bylo vyrobeno 1 436 ks, do roku 1951 bylo vyrobeno 1 000 ks tanků Pershing.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
M26 Pershing
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
M26 Pershing