Nadace
Z Multimediaexpo.cz
Nadace (angl. foundation, něm. Stiftung) je podle současného českého práva účelové sdružení majetku zřízené zakladatelem nebo zakladateli k dosahování obecně prospěšných cílů.
Tím se nadace liší od (dnešním českým právem výslovně neupraveného) svěřenství (angl. trust, něm. Treuhand), které může být zřízeno k libovolnému účelu, typicky ve prospěch konkrétní osoby (např. dědice nebo dědiců).
Jedná se o právnickou osobu s majetkovým substrátem, která sice má vlastní statutární orgány, ty však smějí s majetkem nadace disponovat jen v souladu s příkazy obsaženými v nadační listině nebo v závěti, jíž byla nadace zřízena. Účel nadace nesmí dodatečně měnit nikdo, ani její zakladatel, čímž se - ve veřejném zájmu - zčásti prolamuje právní zásada, že nositeli práv mohou být pouze lidé, nikoli věci. V nadaci přežívá a je navždy petrifikována vůle zakladatele.
Nejznámějšími nadacemi jsou Nadace Alfreda Nobela udělující každoročně Nobelovy ceny, v českých zemích pak historické Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových (Hlávkova nadace).
Situace v Česku
Filantropické subjekty, které vznikly v období první republiky byly s výjimkou zmíněné Hlávkovy nadace zrušeny za éry komunismu. Na počátku 90.let 20.století nastal, především kvůli chabé legislativě, boom zakládání nových nadací. Do roku 1997 jich v ČR existovalo přes 5000. V této době bohužel nadační subjekty nabyly celkově nelichotivé pověsti a image, zejména kvůli případům fiktivních či podvodných nadací. Od roku 1998 vešel v platnost Zákon o nadacích a nadačních fondech (227/1997 Sb.), který znamenal ve vývoji nadací zásadní zlom. Náročné podmínky citovaného zákona měly za následek, že z několika tisícovek nadací jejich počet ke konci roku 1998 klesl na cca 150. Do roku 2007, kdy byla činěna tato aktualizace, jejich počet postupně přesáhl 400. Hlavním limitujícím faktorem pro nárůst počtu nových nadací v ČR je zákonem stanovená povinnost minimálního nadačního jmění nezbytného pro registraci nadace ve výši 500 000 Kč. Nadační jmění přitom nesmí být po dobu trvání nadace zcizeno, je určeno k permanentnímu investování. O kapitalizaci českých nadací se výrazným, ve světe ojedinělým, počinem zasloužil i stát, a sice zřízením tzv. Nadačního investičního fondu (NIF), díky kterému do nadačních jmění vybraných celkem 73 českých nadací doputovalo zhruba 2.5 mld. Kč určených na trvalou podporu českého nevládního neziskového sektoru.
Související články
Externí odkazy
- Platné úplné znění zákona č. 227/1997 Sb. O nadacích a nadačních fondech
- Ministerstvo spravedlnosti ČR - Obchodní rejstřík - výpis nadací
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |