Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Palden Gyatso
Z Multimediaexpo.cz
Palden Gyatso (* 1933, Panam, Tibet) je tibetský buddhistický mnich.
Během čínské invaze do Tibetu byl zatčen za protesty a strávil 33let v čínských věznicích a pracovních táborech, kde byl krutě mučen. Po svém propuštění v roce 1992 utekl do exilu do Dharamsala v severní Indii. I ve svém věku je stále praktikujícím mnichem a politickým aktivistou. Cestuje po světě a upozorňuje na situaci v Tibetu. Jeho příběh byl ztvárněn v roce 2008 ve filmu Oheň pod sněhem.
Život
Palden Gyatso se narodil v tibetské vesnici Panam, která se nachází na řece Nyangchu mezi Gyantse a Shigatse. V roce 1943 vstoupil jako novic do buddhistického kláštera Gadong. Během čínské invaze se stal plně vysvěceným mnichem školy Gelug. Později studoval v klášteře Drepung poblíž Lhasy. Po tibetském povstání roku 1959 byl zatčen Palden Gyatso čínskými úřady. Strávil následujících 33 roků v různých čínských věznicích a pracovních táborech, kde byl brutálně mučen s nevratným fyzickým poškozením. Navíc byl přinucen zůčastnit se barbarského programu násilné převýchovy. Během této doby stále praktikoval Dharmu (Buddhova učení). V roce 1992 byl Palden Gyatso propuštěn. Utekl do Dharamsala v Indii, kde sídlí tibetská exilová vláda. Tam v tibetštině napsal svou autobiografii Oheň pod sněhem. Která byla od té doby přeložena do mnoha jazyků a stala se námětem stejnojmenného filmu. Během jeho návštěv v Americe a v Evropě se stal politicky aktivním jako odpůrce čínské okupace a jako svědek mnoha let pod čínskou nadvládou. V roce 1995 byl vyslechnut radou OSN pro lidská práva v Ženevě. V těchto dnech Palden Gyatso žije v Dharamsale a pokračuje ve svém studiu buddhismu.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |