Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Pampeliška lékařská
Z Multimediaexpo.cz
Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale auct. non Wigg.), často uváděná pod názvem smetánka lékařská[1] je běžná rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Má nápadná žlutá květenství, tzv. úbor, který se posléze mění v ochmýřené nažky. Pampeliška roste obecně na loukách, u cest a na trávnících, kvete zpravidla od dubna do června a někdy znovu na podzim.[2]
Obsah |
Systematika
Ve skutečnosti se jedná o rozsáhlý komplex mnoha vegetativně (klonálně) se rozmnožujících druhů (tzv. apomiktických mikrospecií). Tento komplex druhů v sobě zahrnuje morfologicky velice blízké druhy, které jsou přesto geneticky izolované díky apomixii. V kombinaci s vysokým počtem druhů je skupina pampelišky lékařské považována za taxonomicky jednu z nejobtížnějších skupin flóry střední Evropy.
Na území České republiky se nachází až 250 těchto mikrospecií, popsáno jich je zatím asi 100[1]. Druh Taraxacum officinale ve svém úzkém vymezení (postaveném na typu Leontodon taraxacum, který ve Švédsku popsal Carl von Linne) na území ČR neroste a proto označení tohoto taxonomického komplexu jménem Taraxacum officinale je vědecky (nomenklatoricky) nesprávné. Správné označení skupiny zní Taraxacum sect. Ruderalia.
Nejhojnějšími zástupci této skupiny pampelišek na našem území jsou např. pampeliška křídlatá (Taraxacum alatum Lindb. fil.), pampeliška bezzubá (Taraxacum hepaticum Railons.), pampeliška záhadná (Taraxacum glossodon Sonck et H. Øllg.) nebo pampeliška upravená (Taraxacum interveniens Hagl.). V nejteplejších oblastech jižní Moravy roste také sexuální druh této skupiny, pampeliška mnohoúborná (Taraxacum linearisquamum van Soest), který je morfologicky velmi variabilní.
Popis
Pampeliška lékařská je vytrvalá plevelná bylina vysoká 5–40 cm, s houževnatým zásobním kořenem. Listy tvoří přízemní růžici. Květenství vyrůstají z listové růžice na dutých stvolech a tvoří je zářivě žluté květní úbory. Květní úbory jsou tvořeny až ze 200 jednotlivých jazykových květů.
Kvete od dubna do srpna, plodem jsou nažky s bílým padáčkovitým chmýřím, díky kterému se semena velmi snadno šíří větrem na velké vzdálenosti. Celá rostlina je prostoupená mléčnicemi, které při utržení roní bílou hořkou šťávu – latex, zanechávající po zaschnutí na kůži tmavé skvrny.
Příprava pampeliškového medu
- natrháme 200 květů pampelišky
- 15 minut je povaříme v litru vody
- necháme 10 hodin ustát a poté přecedíme
- do odvaru přidáme 1 kg cukru a šťávu z jednoho citronu (případně i dobře omytou kůru)
- směs hodinu povaříme a poté nalijeme do zavařovacích sklenic a ještě horké je zavíčkujeme
Výskyt
Pampeliška roste hojně na loukách, mezích, pastvinách a jako obtížný plevel v zahradách. Vyskytuje se ve společenstvech mezofilních luk, na světlých sušších loukách, mezích, zahradách a také jako konkurenční plevel na polích. Jedná se o nitrofilní druh rostlin, tzn., že preferuje půdy bohaté na dusík.
Přirozeně roste v mírném pásmu severní polokoule (Evropa, Amerika, Asie) ve všech vegetačních stupních, převážně však v mezických biotopech. Různé druhy skupiny pampelišky lékařské byly zavlečeny více méně do všech oblastí světa, včetně tropů (např. Brazílie, Indonésie, Austrálie etc.).
Využití
Pampeliška je významná léčivka. Sbíráme kořen před rozkvětem rostliny (březen – duben), listy (květen – září), nať s kořenem (březen – duben). Droga je bez zápachu a má mírně nahořklou chuť. Příznivě se projevuje při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči.
Je to také významná včelařská rostlina. V některých zemích se používá k přípravě bylinkových salátů nebo k výrobě vína.
Obsahové látky
Zásobním cukrem je inulin, namísto u rostlin obvyklého škrobu, inulin je vhodnější pro diabetiky. Dále obsahuje mimo jiné hořčiny taraxacin a taraxasterin, třísloviny a fytoncidy.
Reference
- ↑ 1,0 1,1 ZICHA, Ondřej. Profil taxonu: Taraxacum sect. Ruderalia Kirschner, H. Ollgaard et Štěpánek [online]. Biolib.cz, [cit. 2008-04-08]. Dostupné online.
- ↑ POLÍVKA, František. Rostlinopis pro nižší třídy škol středních. Olomouc : R. PROMBERGER, 1903.
Externí odkazy
- Pampeliška lékařská na Biolibu
- Léčivé rostliny
- Rostliny - přírodou
- Smetanka lékařská, pampeliška, prostě pamprdle – zmínka o mléčnicích v rostlině
- Taraxacum Fotogalerie – fotogalerie několika evropských apomiktických mikrospecií pampelišek
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |