Pedagogika

Z Multimediaexpo.cz

Pedagogika je věda o výchově a vzdělávání, tedy věda o tzv. výchovně-vzdělávací činnosti. Zabývá se především řízenými a záměrnými procesy učení.

Věda zabývající se výchovou a vzděláváním. Zkoumá zákonitosti výchovy jako společenského jevu, definuje cíle, obsah, podmínky, metody a prostředky výchovy. První systém pedagogických poznatků a zásad vytvořil Jan Amos Komenský.

Obsah

Původ a etymologický význam slova

Slovo pedagogika pochází z antického Řecka. Zde byl slovem paidagógos (řecky: παιδαγωγέω; paidós: dítě, ágein: vést, doprovázet) označován otrok, který pečoval a doprovázel syna (dívky nebyly veřejně vzdělávány) svého pána na cvičení a do školy. Podle dochovaných řeckých a římských spisů, se v antické latině slovo paedagogus, již objevuje ve významu učitele a vychovatele. Ten ač byl otrokem, disponoval zvláštní kvalifikaci pro vykonávání profese pedagoga. Z latiny bylo slovo paedagogus převzato do většiny indoevropských i jiných jazyků. V českém jazyce pedagogika označuje vědu o výchově a vzdělávání člověka.

Pojem pedagogika v zahraničí

Pedagogy v angličtině neznamená Pedagogika, ale spíše odpovídá českému pojmu Obecná didaktika, zatímco českému pedagogika odpovídá svým obsahem anglický termín Educational sciences, v překladu edukační vědy. Edukační vědy potom označují velkou skupinu souvisejících disciplín, což je mnohem bližší modernímu pojetí pedagogiky, proto například Jan Průcha preferuje ve svých pracích termín edukační vědy. V nových publikacích se proto také setkáváme s pojmy edukace, edukant, edukátor, edukační realita a dalšími.

Historie pedagogiky

Pedagogika má své kořeny ve filosofii, ze které se oddělila až v 19. století. Pedagogice se věnovali například Sofisté, z filosofů pak Sókratés, Platón, Aristotelés z novodobějších Jean-Jacques Rousseau, Lev Nikolajevič Tolstoj a další. Mezi osobnosti, které nejvíce ovlivnili Pedagogiku patří Johann Friedrich Herbart, Jan Amos Komenský a další.

Struktura pedagogiky

Pedagogika se skládá z teorie a praxe, tyto dvě součásti by měly úzce spolupracovat, i když podle některých autorů tomu tak není a edukační realita neodpovídá teorii.

Edukační vědy

Z tohoto výběru je patrné, že Pedagogika je úzce propojena s Filosofií, Psychologií i Sociologií.

Reference

Časopisy

Pedagogika Časopis pro vědy o vzdělávání a výchově. Časopis Pedagogika, který v podtitulu uvádí, že slouží pedagogické veřejnosti jako „časopis pro vědy o vzdělávání a o výchově“, je věnován teoretickému i empirickému výzkumu v pedagogických vědách. Vydává Univerzita Karlova v Praze — Pedagogická fakulta.

Studia paedagogica Studia paedagogica přinášejí původní příspěvky týkající se vzdělávání, výchovy a učení ve všech sférách života společnosti. Jde o stati teoretického, ale především empirického charakteru – cílem časopisu je publikovat výsledky výzkumů realizovaných na českých i zahraničních vědeckých pracovištích. Charakteristickým rysem časopisu je interdisciplinární otevřenost – usiluje o postižení aktuálních témat pedagogického výzkumu, nabízí však prostor rovněž studiím zakotveným v jiných sociálních vědách. Vydává Ústav pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Související články


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pedagogika