Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Poprava

Z Multimediaexpo.cz

Skotský Maiden (předchůdce gilotiny)
Vyhláška o popravě moravských bojovníků proti nacismu (1943)

Poprava nebo též (spíše zastarale) exekuce je akt vykonání trestu smrti. Dnes obvyklé způsoby popravy jsou oběšením, zastřelením, smrtící injekcí, otrávení v plynové komoře a proudem na elektrickém křesle. V některých islámských zemích se popravuje i tradičními způsoby poprav jako je utětí hlavy na špalku nebo ukamenováním.

Obsah

Historický význam slova

V Čechách ve 13. až 15. století se termín poprava používal pro označení pravomoci krajských soudců (popravců).

Minulost

V minulosti užívané, ale dnes již opuštěné metody jsou například gilotina, garota, upálení na hranici, ukřižování, stětí mečem a mnoho dalších. Popravu v minulosti obvykle vykonával kat, a to buď sám, nebo s pomocníky. Často se i stávalo, že tresty smrti vynášely většinou vojensky pověřené osoby a v tom případě často popravu prováděli sami vojáci.

Dnes

V dnešní době se ve vyspělých západních zemích provádí popravu ta profese, která má nejblíže k vykonání rozsudku smrti (technik v případě elektrického křesla nebo při smrtící injekci). Každopádně při všech vykonávání těchto rozsudků musí asistovat lékař, aby konstatoval smrt popravené osoby a vše se pak zaprotokolovalo. V některých islámských zemích (i v těch vyspělých) převládají stále tradiční metody popravy. Velice populární trest je ukamenování nebo stětí hlavy na špalku.

Bilance

Poprava se v některých zemích provádí neveřejně, ale protože nejvíc poprav se koná v zemích, kde jsou popravy veřejné, dá se říct, že většina poprav je i dnes veřejných.

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Poprava
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Poprava