Rišon le-Cijon
Z Multimediaexpo.cz
Rišon le-Cijon (hebrejsky ראשון לציון, v překladu První k Sijónu) je město ve středním Izraeli, v jižní části aglomerace Guš Dan.
Se svými 225 800 obyvateli[1] (v roce 2008) je čtvrté nejlidnatější město Izraele, po Jeruzalému, Tel Avivu a Haifě.
Obsah |
Etymologie
Název města je odvozen z biblického verše: Já první zvěstuji Sijónu: „Hle, už tu jsou!“ a Jeruzalému dám toho, jenž nese radostnou zvěst (Iz 41,27).
Historie
Rišon le-Cijon byl založen 31. Července 1882 židovskými emigranty z Charkova (tehdy součástí Ruského impréria), jako druhá z novodobých židovských osad v dnešním Izraeli (po Petach Tikva). První osadníci měli četné potíže: půda byla písčitá, voda vzácná a oni sami neměli zkušenosti se zemědělstvím. Osada se začala rozvíjet až díky podpoře Edmonda Rothschilda, významným odvětvím se stalo vinařství. Roku 1886 byla otevřena první hebrejská škola, v roce 1900 měla osada 526 obyvatel, o půlstoletí později v roce 1948 10 000. Po vyhlášení nezávislosti státu Izrael začal prudký rozvoj města, v dnešní době slouží především jako obytná oblast pro lidi pracující v Tel Avivu.
Ekonomika, turistika a kultura
Jedním z tradičních odvětví je dodnes vinařství, své sídlo zde má největší izraelská vinařská společnost Carmel. Město má vlastní průmyslovou zónu, důležité jsou také finanční služby a obchod. Nachází se zde mnoho památek na první novodobé židovské osadníky: Stará studna, Velká synagoga, první hebrejská škola aj. Každoročně se zde pořádá festival vína, nachází se zde také jedno z největších kulturních center: Hejchal HaTarbut.
Partnerská města
Souřadnice
Reference
- ↑ Table 3. - Population of localities numbering over 1,000 residents and other rural population [PDF]. Izraelský centrální statistický úřad, [cit. 2009-02-11]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky)
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |