Rojovník

Z Multimediaexpo.cz

pěnišník zařazovaný do rodu rojovník
Pozor, jed !

Rojovník (také medvědí košiláč[1], (latinsky Rhododendron, nebo dříve Ledum) je skupina druhů rodu pěnišník (Rhododendron) dříve určovaná botaniky jako samostatný rod čeleďi vřesovcovité. Nyní je zde zaveden jako podsekce (Ledum). Podsekce (Ledum) zahrnuje osm druhů stálezelených keřů s přirozeným výskytem v mírném a subarktickém pásmu severní polokoule, známý také jako Labrador Tea (labradorský čaj). Pěnišníky zařazované do podsekce rojovník (Ledum) často roste spolu s jedovatými rostlinami, jako jsou Kalmia polifolia a kyhanka . Některé druhy zařazované do rodu rojovník (např. L. groenlandicum a L.palustre), lze od kyhanky snadno rozlišit podle rzivosti barevných chloupků na spodní straně listů.

Obsah

Výskyt

Pěnišníky dříve zařazované do rodu rojovník se velice vzácně vyskytují v vřesovištních společenstvích v ČR v oblastech uchráněných vlivu zemědělství, jako jsou Jeseníky, Lužické hory, Šumava nebo mokřadech na jihu ČR. Velmi hojně se vyskytuje pěnišník R. tomentosum v přirozených společenstvích vyskytuje v Polsku, v národním parku Słowiński Park Narodowy v prostoru po těžbě rašeliny poblíž vesnice Żarnowska, měně často pak kolem města Łeba a Rowy . ‎

Popis

Listy mají čárkovitý nebo čárkovitě kopinatý tvar. Jsou tuhé a celokrajné. Květy jsou bílé, nevelké. Hroznovitá květenství ve shlucích na koncích větví. Kalich pětičetný.

Taxonomie

Botanici sloučili rod Ledum s rodem Rhododendron. Nedávné genetické důkazy ukazují, že druhy dříve zařazované v tomto rodu jsou správně umístěné v rodu rododendron(pěnišník), kde se nyní nachází jako (Rhododendron) podsekce (Ledum).

Vzhledem k tomu, že některé druhy názvy používané u rojovníku (Ledum) nemohly být použity v zařazení do (Rhododendron) (jména, které byly již použity u jiných druhů pěnišníků, v tomto velkém rodu), musela být pro ně přijata nová jména.

Druhy

Druhy rojovníků zařazené vLedum, s jejich přijatými názvy v Rhododendron, jsou:

Kříženec

Přirozený kříženec je :

  • Ledum columbianum = Rhododendron × columbianum (R. groenlandicum × R. neoglandulosum)

Užití

Některé druhy (např. L. groenlandicum) byly používány k výrobě labradorského čaje. Jiné druhy mají různou úroveň toxicity (např.L. glandulosum). Stálezelený L. groenlandicum roste pomaleji, ale své listy drží na větvích celý rok. Uživatelé by měli dbát aby sklizní listů nevyčerpávali příliš rostliny. Pěnišníky zařazované do podsekce rojovník (Ledum) sloužily jako konzervační činidlo a také při vaření piva.[1] [2] Pěnišníky zařazované do podsekce rojovník (Ledum) např. Ledum palustre jsou rostlinami pěstovanými ve skalkách a ve skupinách vřesovištních rostlin.

Léčebné účinky

Podle ruské studie z roku 1991, se pomocí pěnišníků zařazovaných do podsekce rojovník (Ledum) podařilo téměř úplně inaktivovat Tick-Borne Enchepalitis Virus, virus který se podle některých podílí v patogenezi Lymské boreliózy. Látky které jsou v druzích pěnišníků podsekce rojovník (Ledum) obsaženy (ledol a další), vyvolávají agresivitu. Možná byly používány při navozování "berserkovského vzteku". [1] Homeopatikum s údajným účinkem na zlepšení obranyschopnosti, také preventivně proti komárům nebo po zakousnutí klíštětem [3] a mnoha nemocem a poraněním.

Pěnišník zařazovaný do podsekce rojovník (Ledum), květ

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 http://ladyrovena.blog.cz/0805/medvedi-kosilac-rojovnik-bahenni-ledum-palustre
  2. http://botany.cz/cs/ledum-palustre/
  3. http://poradny.abecedazdravi.cz/homeopatie/klistata

Použité zdroje

1. Kron, Kathleen A. & Judd, Walter S. (1990) Phylogenetic Relationships within the Rhodoreae (Ericaceae) with Specific Comments on the Placement of Ledum Systematic Botany (1990), 1S(1): pp. S7-68 2. Harmaja, Harri (1990) New names and nomenclatural combinations in Rhododendron (Ericaceae) Ann. Bot. Fennici 27:203-204 3. Harmaja, Harri (1991) Taxonomic notes on Rhododendron subsection Ledum (Ledum, Ericaceae), with a key to its species. Ann. Bot. Fennici 28: 171-173. 4. Harmaja, Harri (1999) Rhododendron diversipilosum, comb. nov. (Ericaceae). Ann. Bot. Fennici 35: 263-264 5. Harmaja, Harri (2002) Rhododendron subulatum, comb. nova (Ericaceae). Ann. Bot. Fennici 39: 183-184 6. Kihlman, Bengt A. (2004) Hybrids Between Ledums and Lepidote Rhododendrons. Journal of the American Rhododendron Society 58(2):74-81 7. Fokina, GI. Vopr Virusol, (1991) Experimentální rostlinná léčba encefalitidy(testy na zvířatech)

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ledum