Vladimír Remek

Z Multimediaexpo.cz

Vladimír Remek

Vladimír Remek (* 26. září 1948, České Budějovice) je prvním a dosud jediným českým kosmonautem.

Současně byl prvním cizincem, který se zúčastnil mezinárodních pilotovaných vesmírných letů programu Interkosmos v bývalém Sovětském svazu. Remek je 87. kosmonautem světa, prvním z jiné země než SSSR a USA.

Obsah

Dětství a rodina

Otec byl Slovák, vojenský pilot, později v hodnosti generálporučíka velitel letectva ČSLA. Matka byla Češka. Vladimír dětství prožil v Českých Budějovicích, kde vychodil základní devítiletou školu a kam se kvůli babičce často vracel. Pak se přestěhovali na sídliště v Brně, kde chodil na střední školu, dvanáctiletku dokončil maturitou a vyznamenáním až v dalším bydlišti - v Čáslavi roku 1966. Má sestry Jitku a Danu. Je ženatý a má dvě dcery. Hovoří plně rusky a anglicky.

Výcvik

Remek absolvoval Vyšší letecké učiliště v Košicích, kde létal na cvičných reaktivních letounech L-29 Delfín. V roce 1970 nastoupil k leteckému útvaru Zvolenský v Českých Budějovicích. V roce 1972 zahájil studium na Vojenské letecké akademii J. A. Gagarina v Moskvě. V roce 1975 dostal vyznamenání Za službu vlasti. Po absolvování akademie se v roce 1976 vrátil nakrátko k mateřskému leteckému útvaru. Na podzim 1976 prošel výběrem kandidátů na kosmický let a byl povýšen na kapitána. Od prosince 1976 se ve Středisku přípravy kosmonautů v Hvězdném městečku u Moskvy začal připravovat spolu s Oldřichem Pelčákem a dalšími kandidáty z Polska a NDR. Výcvik absolvoval roku 1978.

Let do vesmíru

Nášivka letu Sojuz 28

Vladimír Remek byl v hodnosti kapitána členem posádky kosmické lodi Sojuz 28 ve funkci kosmonaut-výzkumník. Byla to první mezinárodní posádka v rámci programu Interkosmos. Velitelem letu byl sovětský kosmonaut plukovník Alexej Gubarev. Let se uskutečnil od 2. do 10. března 1978. Posádka pracovala na palubě orbitálního komplexu Saljut 6 spolu s jeho základní posádkou. Celková délka Remkova letu činila 190 hodin a 18 minut.

Důvody, proč byla vybrána posádka Gubarev-Remek, zatímco Nikolaj Rukavišnikov a Oldřich Pelčák zůstali jako náhradníci, jsou dodnes předmětem dohadů.

Společně s dalšími sovětskými kosmonauty obdržel 27. dubna 1978 státní vyznamenání Hrdina ČSSR.

V roce 1979 o svém životě, výcviku i samotném letu napsal s pomocí Karla Richtera kníhu Pod námi planeta Země.

Život po letu

Po návratu do vlasti působil v letech 1978 - 1985 Vladimír Remek jako vedoucí pracovník ve výzkumném vojenském pracovišti v Praze-Kbelích. Absolvoval Vojenskou akademii Generálního štábu SSSR v Moskvě v letech 1985-1988. Do roku 1990 byl zaměstnán jako vojenský pilot a brzy až zástupcem velitele divize. Byl členem KSČ, v roce 1990 musel jako voják členství ve straně podle zákona ukončit. V letech 1990–1995 byl ředitelem Vojenského muzea letectví a kosmonautiky v Praze-Kbelích. V červnu 1995 odešel do zálohy v hodnosti plukovníka.

Poté působil jako obchodní zástupce ČZ Strakonice, a.s. v Ruské federaci, kde využíval své staré kontakty. Byl mimo jiné generálním ředitelem společného podniku CZ-Turbo-GAZ v Nižném Novgorodu a v Moskvě, kde působil od roku 2001 jako ředitel zastoupení. V letech 2002 až 2004 byl obchodním radou a vedoucím obchodně ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Moskvě.

Evropským poslancem

V červnu 2004 byl zvolen do Evropského parlamentu na kandidátce KSČM jako nestraník. Jeho pětiletý mandát vyprší v roce 2009. Kanceláře má mimo jiné v Bruselu a Štrasburku. Působí ve frakci Evropská spojená levice a Severská zelená levice (EUL/NGL), ve dvou parlamentních výborech (pro průmysl, výzkum a energetiku) a člen parlamentní delegace EU-Rusko.

Ocenění

16. března 1978, několik dní po letu, obdržel sovětský titul Hrdina Sovětského svazu s Leninovým řádem a o měsíc později československý titul Hrdina ČSSR s Řádem Klementa Gottwalda. Byl vyznamenán medailí „Za službu vlasti“. Jménem Remek byl nazván asteroid číslo 2552.

K 30 výročí letu do vesmíru jej v roce 2008 vyznamenal Svaz letců ČR vyznamenáním spolu s dalšími význačnými letci.

V rámci velkých oslav 50. výročí startu prvního kosmonauta na světě: Jurije Gagarina převzal, 12. dubna 2011, od ruského prezidenta Dmitrije Medveděva medaili – Za zásluhy o dobývání kosmu.

Literatura

  1. Remek V., Richter K. - Pod námi planeta Země, nakladatelství Naše vojsko 1979
  2. CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha : Práce, 1987.
  3. GUBAREV, Alexej; REMEK, Vladimír. Splněné naděje. Praha : Panorama, 1979. .

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vladimír Remek