Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Vřesoviště
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 14. 4. 2011, 21:57
Vřesoviště je otevřený keřovitý biotop, který vzniká na neúrodných kyselých půdách. Jsou rozšířené po celém světě, v Austrálii, Jižní Africe, Kalifornii, na Nové Kaledonii, v Chile a ve Středozemí. Vyjma těchto rozlehlých celků se však vyskytují i na lokalitách roztroušených po celém světě, včetně České republiky. Český název je odvozen od vřesu (Calluna), který je velmi často dominantním druhem na vřesovištích.
Charakteristika
Vřesoviště vyžadují suché a teplé podnebí, zejména v létě. Půda bývá kyselá a neúrodná, často písčitá. Proto neudrží vodu. Keře bývají do 0,2 m šířky. Evropská vřesoviště jsou velmi druhově chudá, jsou tvořena zejména vřesem obecným(Calluna vulgaris), vřesovci (Erica) a hlodáši (Ulex) Vřesoviště ale může být i velmi druhově bohaté. Australská vřesoviště hostí až 3700 endemitů. Vřesoviště fymbos v Jihoafrické republice jsou po tropickém deštném lese z hlediska rostlinných druhů nejbohatším ekosystémem. Některá vřesoviště vznikla činností člověka (zejména vypalováním), jako například Lüneburgerské vřesoviště v Německu (Lüneburger Heide).
Zahradnictví
Vřesoviště, jako specifický typ krajiny s výrazně odlišnou florou je napodobováno zahradníky. Na rašelinném podkladě jsou vysázeny acidofilní rostliny (lze použít většinu menších okrasných rostlin z čeledi vřesovcovité) a dřeviny. Kompozice je doplněna nepříliš vysokými travinami, které však tvoří spíše pozadí, než aby byly vtroušeny. Jako mulč může být použita štěpka, nebo drcená kůra, ale ne poblíž pěnišníků, které jsou na houbové choroby velmi choulostivé. Dobře založené vřesoviště je málo náročné na údržbu.
Vhodně rostliny pro výsadbu vřesoviště:
- vřesovec, vhodný základ, zejména Erica carnea, v našich podmínkách kvete až dvakrát ročně a je velmi odolná. Různé další druhy vřesovce kvwetouv různých obdobích.
- vřes je citlivější k případným problémům s aciditou, kvete na podzim.
- jalovec, zejména druh Juniperus conmmunis a kultivary jsou vhodné pro větší plochy a je ideální je sázet je blízko okrajům v malých skupinkách. Máte li na vybranou, volte užší kultivary. Jiné druhy jalovce jsou méně přirozené, nízké lze použít jako koberec, vysoké raději nepoužívejte.
- Hebe má mnoho druhů lišících se listy
- Pěnišník
- borovice, zejména borovice kleč
- Rojovník
- bříza, ale jen an větší plochy, nebo nízké kultivary
- Růžokeřník
- Kalmie
- Pieris
- Brusnice
- Šicha
- Dabécie
- Lýkoveček drobnokališný
- Lýkovec
- Cavendishia
- Kasiope
- Bruckentálie
- Medvědice (Arctostaphylos)
- Ericalluna
- kyhanka
- skalník sice sem nepatří , ale podobný vzhled vřesovištní rostliny mají. Doporučit lze pomalu rostoucí druhy, na rozlehlejší plochy nebo do okolí lze použít obligátní skalník Cotoneaster d. 'Skogholm'. Je dobře jej udržovat řezem.
- zimolezy Zimolez kloboukatý a Zimolez lesklý je také vhodné upravovat řezem.
- smrky, nízké , nebo nepravidelné nízké kultivary (to platí o většině jehličnanů)
- cypřišek nízké kultivary
- Javor japonský
- kapradiny
- nízké traviny
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |