Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Royal Australian Air Force

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 28. 3. 2011, 11:48

Royal Australian Air Force (zkratka RAAF) je letectvo Australského svazu. V současnosti (2005) v RAAF slouží 14 200 vojáků a letectvo provozuje přes 270 letadel. Od svého vzniku se jeho jednotky zúčastnily obou světových válek, Korejské války i války ve Vietnamu. Posledním bojovým nasazením jednotek RAAF byla účast v invazi do Iráku v roce 2003. Mottem RAAF (stejně jako RAF) je latinské Per Ardua ad Astra.

Obsah

Historie

Bristol Beaufighter 30. squadrony RAAF nad Novou Guineou v roce 1942

Předchůdcem RAAF byly Australian Flying Corps založené v roce 1914 jako součást britských Royal Flying Corps. AFC poskytovaly během první světové války podporu britským jednotkám v Iráku, Egyptě, Palestině, ale byly nasazeny také na západní frontě. Po skončení války se AFC v roce 1921 přeměnilo na nezávislé Royal Australian Air Force. Na začátku druhé světové války se australané zapojili do společného výcvikového programu letectev Commonwealthu (Empire Air Training Scheme). Cílem tohoto programu bylo připravit v co nejkratší době co největší počet pilotů ze všech částí britského impéria pro předpokládanou válku s Třetí říší a jejími spojenci. Celkem bylo v průběhu války pod britským velením nasazeno 19 australských perutí. Většina jednotek byla umístěna na Britských ostrovech, ale některé ve středomoří a Severní Africe. Australané také tvořili posádky bombardérů v britských perutích RAF. 19. února 1942 podniklo japonské letectvo nálet na Darwin. Australská vláda tak poprvé pocítila japonské ohrožení a začala se stahováním některých jednotek z Evropy, ačkoliv většina jich v Evropě zůstala až do konce války. Z nedostatku vlastních letounů schopných boje s Japonci Austrálie přistoupila k dovozu britských a amerických. Šlo především o letouny Bristol Beaufighter. Koncem roku 1942 započala výroba prvních v Austrálii vyvinutých letounů typu CA-12 Boomerang. RAAF se od roku 1943 významně podílela na znovuzískání ztracených území v Pacifiku. Letci RAAF se také podíleli na mnoha velkých náletech na japonská města, většinou s americkými bombardéry B-24. Téměř sto australských bombardérů se v období mezi 25. únorem a 9. březnem 1945 zúčastnilo náletů na Tokio, při kterých zahynulo přes 100 000 lidí. Celkově se bojů druhé světové války účastnilo přibližně 20 000 pilotů RAAF. V australském letectvu v tomto období sloužilo 219 600 lidí, z nichž 11 061 ve válce zahynulo. Během války v Koreji obdrželo RAAF první proudové letouny Gloster Meteor. Nasazeny byly také transpotní letouny k zásobování jednotek OSN. V následném konfliktu ve Vietnamu byly poprvé u RAAF použity vrtulníky Bell UH-1. Dvoumotorové bombardéry English Electric Canberra prováděly až do roku 1972 nálety na jednotky Vietkongu. V následujících desetiletích se RAAF soustředilo zejména na logistickou jednotek Spojených národů. Zvláštní akcí byla mírová mise v roce 1999 ve Východním Timoru pod vedením australských jednotek. V roce 2003 se australské letectvo účastnilo války v Iráku. Bojové letouny F/A-18 Hornet podnikaly společně s britskými Tornády nálety na cíle v Iráku. Navíc se podílely i na kontrole iráckého vzdušného prostoru. Nasazení v Iráku ovšem vyvolalo ostou kritiku.

Aktuálně používané letouny (stav 2006)

Australská F-111C v lednu 1989

Uveden počet a typ:

Budoucnost

V roce 1996 zahájilo australské ministerstvo obrany program obnovy strojového parku. Jako náhrada za F/A-18 a F-111 bylo u firmy Lockheed Martin objednáno 100 letounů F-35A. Dosluhující tankovací Boeingy 707 budou nahrazeny pěti stroji Airbus A330 MRTT. Bylo objednáno i šest letadel včasné výstrahy Boeing 737 AEW&C Wedgetail. Pro strategickou přepravu mají být do roku 2008 zakoupeny čtyři Boeingy C-17 Globemaster III.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Royal Australian Air Force