Poltava
Z Multimediaexpo.cz
Poltava (ukrajinsky a rusky: Полтава; polsky: Połtawa) je město ležící mírně na severovýchod od středu Ukrajiny, zhruba 350 km východně od Kyjeva. Protéká jím řeka Vorskla. Poltava je centrem stejnojmenné oblasti, důležitou dopravní křižovatkou a kulturním centrem historického ukrajinského regionu Sloboda. V současné době má město 320 000 obyvatel.
Obsah |
Dějiny
Město bylo založeno zřejmě již v 9. století, písemné doklady jsou však až z roku 1174 (pod názvem Ltava, který se později změnil na Oltava, resp. Poltava. Ve 14. století se stala součástí Litevského velkoknížectví a posléze Polska, přičemž sousedila s neklidnou oblastí Divokých Polí. Během války proti polské nadvládě (1648-1658) byla sídlem zvláštního regimentu kozáků. Poté se Poltava stala součástí ruské říše; roku 1709 v bitvě u Poltavy porazil Petr I. Veliký švédská vojska. V roce 1803 se Poltava stala sídlem jedné z gubernií carského Ruska; během 19. století bylo město centrem kulturního života Ukrajiny (působil zde např. první spisovatel moderní ukrajinštiny, Ivan Kotljarevskyj). Hospodářský rozvoj nastal po příchodu železnice (po roce 1870). Na konci 19. století zde žilo již 53 000 obyvatel, z nichž 56 % byli Ukrajinci, a po 20 % Rusové a Židé. Od roku 1937 je město centrem Poltavské oblasti. Po 2. světové válce vznikla nová sídliště a budovy kulturních institucí, roku 1962 do ulic vyjely trolejbusy.
Kultura a památky
Střed města tvoří klasicistní půlkruhové náměstí s toskánským sloupem připomínajícím vítězství nad Švédy a získání 18 jejich děl. Chrám Povýšení kříže, budovaný v letech 1699–1709, je cennou a zachovalou ukázkou ukrajinského baroka. Bývalá Velká synagóga slouží od roku 1941 jako hudební škola. Budova Gogolova divadla je z r. 1958, sídlo významného vlastivědného muzea vzniklo roku 1964.
osobnosti spjaté s městem
- Ivan Kotljarevskyj, jeden z prvních básníků a spisovatelů píšících v ukrajinštině
- Nikolaj Vasiljevič Gogol, spisovatel, většinu díla napsal rusky
- Paisij Veličkovskij, pravoslavný mnich, starec, církevní autorita
- Marusja Čuraj, pololegendární ukrajinská autorka písní a pěvkyně
- Marie Baškirceva - ruská memoaristka a malířka
- Alexander Gavrilovič Gurvič, ruský fyzik a biolog
- Nikolaj Alexandrovič Jarošenko, ruský malíř
- Anatolij Vasiljevič Lunačarskij, ruský marxista a revolucionář
- Ivan Fjodorovič Paskevič, ruský vojevůdce
- Jicchak Ben-Zvi, 2. prezident Izraele
- Simon Petljura, vůdce ukrajinského boje za nezávislost, krátce též prezident Ukrajiny
- Andrij Danylko, současný ukrajinský zpěvák a herec, známější pod uměleckým jménem Věrka Serďučka
Doprava a hospodářství
Poltava je významnou křižovatkou železnic i silnic mezi Kyjevem, Kremenčukem, Charkovem a Donbasem. Ve městě jsou dvě zhruba stejně důležitá nádraží, Kyjevské a Jižní. Rychlé vlakové spojení s Kyjevem (3,5 h) a Charkovem (2 h) nabízí prestižní spoj UZ Stolyčnyj Ekspres; kromě Myrhorodu je Poltava jeho jedinou zastávkou. MHD zajišťují trolejbusy, autobusy a maršrutky. Hlavním průmyslovým odvětvím je strojírenství a lehký průmysl.
Související články
- Poltava (Puškin) – historická poéma básníka Alexandra Puškina.
Externí odkazy
- Oficiální stránky města (ukrajinsky)
- Portál Poltava (ukrajinsky)
- Poltava fotografie (ukrajinsky)
- Obrazy Floriana Leibetsedera s poltavskými motivy (německy)
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |