Kunratice (Praha)
Z Multimediaexpo.cz
Kunratice jsou městská čtvrť a katastrální území, a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Kunratice také městská část na jihovýchodním okraji hlavního města Prahy o rozloze 809,92 ha. Je zde evidováno 135 ulic a 1695 adres.
Obsah |
Historický přehled
První písemná zmínka o Kunraticích (tehdy nazývaných Chunratitz) je z roku 1287. K Praze byla do té doby samostatná obec připojena k 1. lednu 1968 a začleněna do městského obvodu Praha 4. 24. listopadu 1990 pak vzniká moderní samosprávná městská část Praha-Kunratice.
Kunratice dnes
V nedávné době (v letech 2005 – 2008) byl kompletně rekonstruován hlavní tah Kunraticemi: ulice K Šeberáku. K Libuši a náměstí Prezidenta Masaryka. Oprava ještě čeká především na další dvě důležité průjezdní ulice: K Zeleným Domkům a K Verneráku.
Kunratice mají také za sebou opravu sokolovny, radikální rekonstrukci a dostavbu místního úřadu (podle projektu Ing.arch.Jana Šabarta), pokračují opravy Kunratického zámku a v roce 2007 byla ukončena dostavba a rekonstrukce areálu ZŠ Kunratice v Předškolní ulici (nové pavilony, sportovní hala a venkovní sportoviště).
Sídliště Flora
Do katastrálního území Kunratic patří i malé sídliště Flora, i když funkčně patří k Jižnímu Městu. Nachází se v severovýchodní části Kunratic mezi Kunratickým lesem a kolejemi Vysoké školy chemicko-technologické.
V původních plánech výstavby Jižního Města II bylo zařazeno jako poslední šestá stavba. Mělo však k ní dojít až po roce 1990. Po Sametové revoluci se však obyvatelé Jižního Města postavili proti výstavbě dalších 8-12 patrových domů v těsné blízkosti Kunratického lesa (argumentovali především ohrožením lesa a životního prostředí). Tehdejší nové vedení radnice jim dalo po diskusi za pravdu a projekt byl přeplánován.
Sídliště Flora bylo postupně dostavováno koncem 90. let. Zahrnuje 3-5 patrové obytné domy vzhledově naprosto odlišné od zbylé zástavby Jižního Města II.
Dopravní obslužnost
Do centrální části Kunratic jsou zavedeny městské autobusy od metra Kačerov. Doplňkové jsou obsloužené tangenciální linkou z Jižního Města do Modřan a Komořan a Radotína. Části Kunratic zvané Zelené Údolí a Betáň jsou obsluhovány příměstskými linkami jezdícími od metra Budějovická po ulici Vídeňská.
K Horním Kunraticím přiléhajícím ke Kunratickému lesu (především obytný komplex Flora) jezdí městské autobusy od stanice metra Chodov.
Památky
Zámek
Hlavní dominantou Kunratic při pohledu z dálky je Kunratický zámek nazývaný také Tvrz Kunratice. Jde o rozsáhlejší několikrát přestavovanou barokní stavbu založenou na místě dřívější tvrze. Během své historie sloužil různým účelům – východní křídlo je např. přestavěné na špejchar. Některé části (právě špejchar) jsou již opravené. Hlavní část prochází v současné době (jaro 2007) rekonstrukcí; západní křídlo na ní čeká. Vlastní objekt zámku (střední část) je v soukromých rukou a není veřejnosti přístupný.
Nový hrad
- Související informace naleznete také v článku: Nový hrad u Kunratic
Nový hrad je zříceninou královského gotického hradu ležící na lesnatém ostrohu severozápadně od centra obce Kunratice. Hrad byl postaven pro krále Václava IV. v letech 1411–1412.
Král Václav IV. zde 16. srpna 1419 zemřel. V polovině prosince 1420 byl hrad obležen Pražany a 27. ledna 1421 byl definitivně dobyt a zdevastovaný zapálen. Později už nebyl nikdy obnoven. Dodnes se zachovaly jen zbytky zdí obdélného paláce a věže.
Kostel
Vedle špejcharu Kunratického zámku stojí barokní kostel svatého Jakuba Většího z poloviny 18. století. Byl postaven na místě raně gotického kostelíka.
Sousedící území
Další fotografie
Literatura
- MÜLLER, Miloslav. Místo, kde zemřel král: Historie a památky Kunratic. Historický obzor, 1998, 9 (1/2), s. 34–36.
Souřadnice
Externí odkazy
- Oficiální web městské části Praha-Kunratice
- Web Základní školy Kunratice
- Web Mateřské školy Kunratice – ul. Předškolní
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |