Greenpeace

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Greenpeace.png
Logo organizace Greenpeace

Greenpeace je nevládní organizace pro ochranu a zachování životního prostředí. Organizace má dnes přibližně 3 miliony členů ve 41 zemích světa. Organizace je, podle svých slov, apolitická a finančně nezávislá na vládách a korporacích ve světě.

Greenpeace se snaží upozornit na různé problémy v rámci svých kampaní: vybíjení mláďat tuleňů pro jejich kůži, lovu velryb, problematika jaderných elektráren, ukládání radioaktivního odpadu do oceánu, kácení deštných pralesů, pěstování geneticky modifikovaných rostlin, uvolňování toxických látek do životního prostředí a mnoho dalších. Greenpeace bývá často svými oponenty kritizována pro svůj radikalismus.

pobočky Greenpeace

Obsah

Historie Greenpeace

Soubor:Greenpeace1.JPG
Protestní akce Greenpeace v Německu

Vznik Greenpeace

Několik dní po pokusném atomovém výbuchu Milrow na ostrově Amchitka v souostroví Aleuty u západního pobřeží Aljašky, ke kterému došlo 2. října 1969, vznikla v kanadském Vancouveru organizace Don't Make A Wave Committee, jež se rozhodla bojovat proti provádění dalších testovacích výbuchů atomových zbraní, které se Spojené státy chystaly provést. 15. září 1971 aktivisté vypluli na rybářské lodí Phyllis Cormack už pod jménem Greenpeace (Zelený mír)[1], který měl vyjadřovat zájem o přírodu i touhu zbavit svět jaderné hrozby, aby protestovali proti americkým atomovým testům na Amchitce, která byla útočištěm tisíců ohrožených vyder mořských, orlů, sokolů stěhovavých a dalších divokých zvířat, ale také leží v epicentru častých zemětřesení. Protestní plavba sice nezabránila třetímu pokusnému výbuchu nazvanému Cannikin, ke kterému došlo 6. listopadu 1971, ale vyvolala velký ohlas u veřejnosti a vedla ke vzniku mezinárodní ekologické organizace Greenpeace.

Greenpeace Československo

V Československu vznikla pobočka Greenpeace v roce 1992.

Činnost

Jedna z lodí Greenpeace - Arctic Sunrise

Greenpeace je známé zejména svými přímými, mediálně atraktivními a kontroverzními akcemi, kterými se snaží upozornit veřejnost na ekologické problémy, které považuje za vážné. Jde např. o vyvěšování transparentů na komíny znečišťovatele[2], blokády ilegálního kácení lesů[3], lodí zapojených do ilegálního obchodu[4] nebo zodpovědných úřadů[5]. Při těchto akcích se mnohdy porušují platné zákony.[6] Kromě těchto konfrontačních akcí Greenpeace spolupracuje i s uznávanými experty a laboratořemi, vede vědecké výzkumy a snaží se prosazovat řešení problémů a změny, které považuje za pozitivní. Lodě Greenpeace: Rainbow Warrior (potopena 1987), Rainbow Warrior II., ledoborec MV Arctic Sunrise, MV Esperanza, Yellow Thing.

Greenpeace v Česku

Greenpeace propaguje obnovitelné zdroje energie

V Československu vznikla pobočka Greenpeace v roce 1992. Později se rozdělila na samostatnou českou a slovenskou pobočku. Prvním ředitelem Greenpeace v Československu se stal Ivo Šilhavý - jeden ze zakladatelů Dětí Země. Druhou ředitelkou byla Hana Pernicová (později Nadace VIA a HCWH) a třetím Jiří Tutter (1999-2010).[7] Od roku 2010 vede pobočku dr. Čestmír Hrdinka, bývalý odborný pracovník ministerstva životního prostředí a bývalý ředitel evropské pobočky mezinárodní nevládní organizace Health Care Without Harm.[8] V české pobočce Greenpeace v minulosti pracoval např. Jan Piňos (bývalý ředitel CHKO Broumovsko), Václav Vašků (fotograf a novinář)[9] nebo Miroslav Šuta (expert na zdravotní rizika)[10] Česká pobočka Greenpeace vedla mimo jiné kampaně za záchranu Libkovic, proti dostavbě Jaderné elektrárny Temelín[11], za vyčištění Labe[12], proti nebezpečným hračkám z PVC obsahujícím ftaláty[13], za rozvoj solární energetiky (fotovoltaiky), proti uvolňování geneticky manipulovaných organismů GMO[14] do životního prostředí nebo za dekontaminaci zamořené chemičky Spolana Neratovice.[15] V současnosti se věnuje zejména klimatické kampaní[16], jejíž součástí je úsilí o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách a o odepsání zásob uhlí pod městem Horní Jiřetín a obcí Černice.[17] Součástí aktivit je i kampaň s cílem prosadit modernizace elektrárny Prunéřov nejlepší dostupnou technologií (BAT).[18] Příležitostně se podílí na velkých mezinárodních kampaních Greenpeace, jako jsou například protesty proti testům atomových zbraní nebo ochrana pralesů a velryb.

Americká základna systému protiraketové obrany

V roce 2007 zahájilo Greenpeace v Česku kampaň proti záměru na výstavbu americké vojenské základny systému protiraketové obrany a zřídil k tomuto tématu speciální internetové stránky vrtetiradarem.cz.[19] V červnu 2008 obsadilo lokalitu pro vybudování americké vojenské základy v Brdech a vyhlásilo fiktivní stát Peaceland[20]. Vojenská policie zareagovala zatčením protestujících[21].

Financování Greenpeace

Greenpeace oslovuje s žádostí o podporu lidí přímo v ulicích měst

Greenpeace usiluje o finanční nezávislost na vládách i průmyslu. Proto nepřijímá finanční podporu od vlád, průmyslových subjektů, ale ani od politických stran. Greenpeace spoléhá na podporu dobrovolníků a finanční dary jednotlivců, případně na grantovou podporu nadací. Greenpeace zveřejňuje každoročně výroční zprávy o své činnosti[22] a podrobuje své účetnictví auditu. Podle Výroční zprávy 2009 činil roční rozpočet české pobočky Greenpeace asi 14,5 milionů korun.[23] Drtivou většinu příjmů (přes 12 milionů) činily dary českých příznivců organizace. Další podstatnou položkou byl příspěvek Greenpeace International. Drobné příjmy mělo Greenpeace z grantu Open Society Fund a z prodeje upomínkových předmětů.

Související články

Reference

  1. Miroslav Šuta: 20 let od útoku na Rainbow Warrior - Francouzští atentátníci zůstali ve vězení jen 2 roky, Britské listy, 11. července 2005
  2. Horolezci Greenpeace na komínu Spolany: „Odškodněte oběti toxického zamoření!“
  3. Úspěch účastníků protestní blokády na řece v Amazonii Ilegálně pokácené stromy zabaveny po útoku na aktivisty
  4. Blokáda Greenpeace u Kalimantanu důvodem vyhoštění lodě čekající na ilegální náklad
  5. Greenpeace blokovali Kalašův úřad kvůli emisním povolenkám
  6. Greenpeace nelegálně omezuje rychlost na německých dálnicích
  7. http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-tutter.php
  8. Greenpeace ČR má nového výkonného ředitele
  9. http://www.fotomat.cz/ Fotomat.cz
  10. blog na respekt.cz
  11. Jaderná elektrárna Temelín
  12. Labe tour 2003 - rok poté
  13. Nebezbečné hračky z PVC
  14. Genetické modifikace
  15. Agent Orange a Spolana Neratovice
  16. Klima a energetika
  17. Lidé mohou hlasovat pro odpis uhlí pod Horním Jiřetínem. Fotopeticí
  18. Greenpeace protestovala před sídlem ČEZ proti elektrárně Prunéřov
  19. vrtetiradarem.cz
  20. Peaceland
  21. http://zpravy.idnes.cz/vojaci-ukoncili-protest-greenpeace-v-brdech-aktivisty-sundavali-i-ze-stromu-1sp-/domaci.asp?c=A080609_161821_domaci_pei
  22. http://www.greenpeace.cz/onas/annualrep.shtml
  23. http://www.greenpeace.org/czech/Global/czech/P3/publikace/vyrocnizprava2009.pdf

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Greenpeace
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Greenpeace