Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Ján Roháč
Z Multimediaexpo.cz
Ján Roháč (asi * 18. června 1932, Nitrianské Pravno u Prievidzi, Slovensko, † 5. říjen 1980, Praha) byl významný československý divadelní, filmový, televizní a hudební režisér.
Obsah |
Život
Po maturitě na gymnáziu absolvoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze a již během studií tíhnul k režii estrádních a zábavních pořadů. Zpočátku působil v Divadle estrády a satiry (což je pozdější Divadlo ABC). Působil i v divadle v Pardubicích, dále pak na několika pražských scénách, zejména v Divadle ABC, ve varietním music-hallu Alhambra, v Laterně magice a zejména pak v Divadle Semafor. Jeho osobité divadelní režie velice přispěly k rozvoji a popularitě této vedoucí scény divadel malých forem na počátku 60. let 20. století. Spolupracoval zde s oběma tvůrčími skupinami, jak se skupinou Jiří Suchý-Jiří Šlitr tak i se skupinou Miloslav Šimek-Jiří Grossmann. Svůj smysl pro tento žánr uplatnil také jakožto filmový režisér (spolu s Vladimírem Svitáčkem) hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964, ve kterém vystupovala celá řada tehdejších hvězd populární hudby (a to včetně některých právě začínajících a tehdy zcela neznýmých interpretů - např. Eva Pilarová, Naďa Urbánková či Karel Gott a mnozí další). Známá je i jeho dlouholetá spolupráce s Miroslavem Horníčkem. Velmi významná byla i jeho dlouholetá práce pro Československou televizi, kde od roku 1968 režíroval celou řadu pořadů, hudebních seriálů i jednotlivých hudebně-zábavních filmů. Podílel se i na natáčení filmových písniček (což byla tehdejší obdoba dnešních videoklipů).
Ján Roháč je dodnes považován za zakladatelskou osobnost moderní československé divadelní a televizní zábavy a to jak v České tak i ve Slovenské republice (moderní československá audiovizuální zábava). Spoluzakládal legendární Laternu magiku, podílel se na programu neméně slavného Kinoautomatu na světové výstavě EXPO'67 v kanadském Montrealu, pomáhal vytvořit tvář Divadla Semafor a to jak v přímo v divadle tak i v záznamech jeho představení pro Československou televizi.
Výběr z díla
Divadelní režie
- Bukola aneb vrahem je pachatel (Varieté Alhambra)
- Zuzana je zase sama doma (Divadlo Semafor - Jiří Suchý + Jiří Šlitr)
- Dobře placená procházka (Divadlo Semafor - Jiří Suchý + Jiří Šlitr)
- Hovory přes rampu (Miroslav Horníček)
- Recitál Horníček-Hegerová (Miroslav Horníček a Hana Hegerová)
- Dva muži někde (Miroslav Horníček)
- Besídka v rašeliništi (Miloslav Šimek + Jiří Grossmann)
- Zavěste prosím, volá Semafor (Miloslav Šimek a jeho hosté)
Filmové písničky
Televizní režie
- Dobře placená procházka (televizní film)
- Písničky na zítra
- Recital I. + II.
- Návštěvní dny Šimka a Grossmanna
- Hovory H (Miroslav Horníček a jeho hosté)
- Přijela pouť (revuální pořad)
- Byli jednou dva písaři (televizní seriál s Jiřím Sovákem a Miroslavem Horníčkem)
- Traja chrobáci (televizní film)
- … a další
Poznámka k datu narození
Údaje o datu jeho narození se v různých zdrojích dost podstatně liší. Některé zdroje uvádí datum 29.2. 1932 (což byl „přestupný“ den) jiné zdroje pak uvádí datum 1.6. 1932 nebo 18.6. 1932.
Externí odkazy
- ČSFD.cz - Ján Roháč
- FDb.cz - Ján Roháč
- Stránky věnované odhalení pamětní desky Jána Roháče na jeho rodném domě v Nitrianském Pravně u Prievidzi
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |