V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

The Pirate Bay

Z Multimediaexpo.cz

Crystal Clear browser.png   Informace v tomto článku nemají dostatečný globální rozměr.
  Prosíme, vylepšete článek tak, aby obsahoval minimum lokální či povrchní rétoriky.
Crystal Clear linneighborhood.png
The Pirate Bay
Ústředí Švédsko
Klíčoví lidé Gottfrid Svartholm a Fredrik Neij
Webová stránka http://thepiratebay.se
Typ stránky Indexace BitTorrentů
Dostupné jazyky angličtina

čeština švédština norština dánština finština islandština nizozemština němčina italština španělština portugalština brazilská portugalština francouzština polština maďarština řečtina turečtina ruština slovenština katalánština hebrejština japonština bulharština estonština arabština srbština čínština slovinština ukrajinština malajština bengálština albánština

Spuštěno Listopad 2003
Současný stav on-line

The Pirate Bay (česky: Pirátská zátoka) je švédská webová stránka, která indexuje BitTorrenty. Jde o největší světovou databázi torrentů a 106. nejpopulárnější webovou stránkou dle serveru Alexa.com. Stránky jsou primárně financovány z reklamy, která se zobrazuje při vyhledávání. Prvně spuštěn byl server v listopadu 2003 Anti-copyrightovou společností Piratbyrån, avšak v posledních pěti letech byl provozován jednotlivci.

Obsah

Spory se zákonem

Protože server nepřímo nabízí nelegální software, stal se za celou dobu své existence terčem různých soudních sporů a také trnem v oku velkým mediálním společnostem, jako např. Warner Bros, Sony Music Entertainment, EMI a dalších. Z tohoto důvodu se provozovatelé serveru rozhodli v roce 2007 koupit ostrov v mezinárodních vodách, kde neplatí autorský zákon.

Kvůli věčným sporům se zákonem se server musel několikrát stěhovat a dokonce byl i na nějakou dobu od roku 2006 pozastaven.

Sealand

Roku 2007 si organizátoři vytipovali za ideální místo pro další existenci serveru The Pirate Bay bývalou britskou námořní plošinu.[1]

Pomocí sbírky se snažili získat peníze na plošinu, kterou si majitelé cenili na 750 milionů EUR. Ale majitel odmítnul prodat plošinu z důvodu umístění serverů s částečně "nelegálním" obsahem.

Zatčení zakladatelů Pirate Bay

V dubnu 2009 byla čtveřice zakládajících členů serveru odsouzena k jednoletému trestu vězení za šíření nelegální hudby a filmů. Provozovatelé serveru navíc musí mediálním společnostem, které údajně poškodili, vyplatit cca 30 milionů švédských korun[2].

Zajímavostí je, že server provozovatelů The Pirate Bay byl roku 2008 zabaven policií a v dubnu 2009 koupen Švédským národním muzeem za 2 000 švédských korun (cca 5 000 CZK)[3]. Muzeum server vystavilo v sekci vynálezů, které ovlivnily život lidí.

Reference

  1. Počítačoví piráti se vyhýbají zákonům, kupují ostrov, server novinky.cz, 2007-01-15.
  2. Zakladatelé pirátského serveru Pirate Bay půjdou na rok do vězení, server novinky.cz, 2009-04-17.
  3. Nelegální server počítačových pirátů z The Pirate Bay dostalo švédské muzeum, server novinky.cz, 2009-04-18.

Související články

Externí odkazy