V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Bitva u Voroněže

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Wikimedia Commons)
(+ Vylepšení)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
[[Soubor:Bundesarchiv Bild 101I-216-0401-27A, Russland, russische Flüchtlinge.jpg|thumb|Ruští běženci před německou armádou u Voroněže]]
+
[[Soubor:Bundesarchiv Bild 101I-216-0401-27A, Russland, russische Flüchtlinge.jpg|thumb|220px|Ruští běženci před německou armádou u Voroněže]]
'''Bitva u Voroněže''' (rusky:Воронежско-Ворошиловградская операция) byla vojenským střetnutí během [[Velká vlastenecká válka|Velké Vlastenecké války]], ve kterém proti sobě bojovaly německé a maďarské jednotky na straně jedné a sovětské jednotky na straně druhé. Bitva se odehrávala v okolí strategicky důležitého města [[Voroněž|Voroněže na Donu]] ve dnech 28. června  -  24. července roku 1942.  
'''Bitva u Voroněže''' (rusky:Воронежско-Ворошиловградская операция) byla vojenským střetnutí během [[Velká vlastenecká válka|Velké Vlastenecké války]], ve kterém proti sobě bojovaly německé a maďarské jednotky na straně jedné a sovětské jednotky na straně druhé. Bitva se odehrávala v okolí strategicky důležitého města [[Voroněž|Voroněže na Donu]] ve dnech 28. června  -  24. července roku 1942.  
-
Po [[Druhá bitva o Charkov|druhé bitvě o Charkov]], v níž byla [[Rudá armáda]] poražena, se rozeběhla [[operace Blau]], což bylo krycí jméno pro tažení [[Wehrmacht]]u na východ v roce [[1942]]. Proti 4. německé pancéřové armádě pod velením [[Hermann Hoth|Hermanna Hotha]] stála sovětská 40. armáda, které velel [[Nikolaj Fjodorovič Vatutin]]. Útok německých vojsk začal [[28. června]] 1942. Německá vojska se pokoušela o obkličovací manévry, ovšem [[Rudá armáda]] už byla zkušenější, a tak po urputných bojích organizovaně ustupovala do dalších obranných pozic. Dne 4. července pronikly německé jednotky do předměstí Voroněže. Město se jim však po urputných bojích podařilo ovládnout teprve [[13. července]]. Bitva však tímto neskončila, ústupové boje kombinované s protiútoky Rudé armády nadále trvaly. 24. července padl [[Rostov na Donu]], čímž se zcela otevřely dveře k rozhodujícímu útoku na [[Stalingrad]] a na [[Kavkaz]].
+
Po [[Druhá bitva o Charkov|druhé bitvě o Charkov]], v níž byla [[Rudá armáda]] poražena, se rozeběhla [[operace Blau]], což bylo krycí jméno pro tažení [[Wehrmacht]]u na východ v roce [[1942]]. Proti 4. německé pancéřové armádě pod velením [[Hermann Hoth|Hermanna Hotha]] stála sovětská 40. armáda, které velel [[Nikolaj Fjodorovič Vatutin]]. Útok německých vojsk začal [[28. červen|28. června]] 1942. Německá vojska se pokoušela o obkličovací manévry, ovšem [[Rudá armáda]] už byla zkušenější, a tak po urputných bojích organizovaně ustupovala do dalších obranných pozic. Dne 4. července pronikly německé jednotky do předměstí Voroněže. Město se jim však po urputných bojích podařilo ovládnout teprve [[13. červenec|13. července]]. Bitva však tímto neskončila, ústupové boje kombinované s protiútoky Rudé armády nadále trvaly. 24. července padl [[Rostov na Donu]], čímž se zcela otevřely dveře k rozhodujícímu útoku na [[Stalingrad]] a na [[Kavkaz]].
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
Řádka 8: Řádka 8:
-
{{commonscat|Battle of Voronezh (1942)}}{{Článek z Wikipedie}}
+
{{commonscat|Battle of Voronezh (1942)}}{{Bitvy velké vlastenecké války}}{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Bitvy druhé světové války]]
[[Kategorie:Bitvy druhé světové války]]
[[Kategorie:Velká vlastenecká válka]]
[[Kategorie:Velká vlastenecká válka]]
[[Kategorie:Bitvy ruských dějin]]
[[Kategorie:Bitvy ruských dějin]]

Aktuální verze z 20. 4. 2015, 22:34

Ruští běženci před německou armádou u Voroněže

Bitva u Voroněže (rusky:Воронежско-Ворошиловградская операция) byla vojenským střetnutí během Velké Vlastenecké války, ve kterém proti sobě bojovaly německé a maďarské jednotky na straně jedné a sovětské jednotky na straně druhé. Bitva se odehrávala v okolí strategicky důležitého města Voroněže na Donu ve dnech 28. června - 24. července roku 1942.

Po druhé bitvě o Charkov, v níž byla Rudá armáda poražena, se rozeběhla operace Blau, což bylo krycí jméno pro tažení Wehrmachtu na východ v roce 1942. Proti 4. německé pancéřové armádě pod velením Hermanna Hotha stála sovětská 40. armáda, které velel Nikolaj Fjodorovič Vatutin. Útok německých vojsk začal 28. června 1942. Německá vojska se pokoušela o obkličovací manévry, ovšem Rudá armáda už byla zkušenější, a tak po urputných bojích organizovaně ustupovala do dalších obranných pozic. Dne 4. července pronikly německé jednotky do předměstí Voroněže. Město se jim však po urputných bojích podařilo ovládnout teprve 13. července. Bitva však tímto neskončila, ústupové boje kombinované s protiútoky Rudé armády nadále trvaly. 24. července padl Rostov na Donu, čímž se zcela otevřely dveře k rozhodujícímu útoku na Stalingrad a na Kavkaz.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bitva u Voroněže
Operace a bitvy na východní frontě druhé světové války

Operace Barbarossa Obrana Brestské pevnosti Bitva u Białystoku a Minsku Bitva u Brodů Bitva u Smolenska Bitva o Kyjevský kotel Bitva před Moskvou Pokračovací válka Obležení Leningradu Bitva o Sevastopol Bitva o Rostov Kerčsko-feodosijská operace Děmjanský kotel Druhá bitva o Charkov Operace Blau Bitva u Voroněže Bitva o Ržev Bitva o Kavkaz Bitva u Stalingradu Operace Uran Operace Saturn Bitva o Velikije Luki Operace Mars Mansteinova jarní ofenzíva Bitva u Sokolova Bitva u Kurska Operace Kutuzov Operace Suvorov Bitva o Dněpr Bitva o Kyjev Žytomyrsko-berdyčevská operace Leningradsko-novgorodská operace Korsuň-ševčenkovská operace Bitva u Kamence Podolského Krymská operace Operace Bagration Bitva v oblasti Tali-Ihantala Lvovsko-sandoměřská operace Jasko-kišiněvská operace Karpatsko-dukelská operace Baltická operace Bělehradská operace Budapešťská operace Viselsko-oderská operace Západokarpatská operace Východopruská operace Bitva u Jasla Boje o Liptovský Mikuláš Východopomořanská operace Operace Jarní probuzení Ostravská operace Hornoslezská operace Bratislavsko-brněnská operace Vídeňská operace Bitva o Berlín Pražská operace