Horská chata

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 12. 4. 2011, 14:53

Horská chata (anglicky chalet, německy Hütte nebo Baude, italsky Rifugio, francouzsky Refuge či Cabane, slovinsky Koča, rétorománsky Chamanna) je stavení či budova sloužící turistům či horolezcům jako ubytovací zařízení, občerstvovací stanice, nebo jako pouze zastávka při túře. Chata se skládá většinou z restaurace či jídelny, noclehárny (lager), pokojů, toalet a různých servisních místností (kuchyně, sklad atd.). Často je součástí chaty terasa, či zimní prostor - winterraum sloužící v době když je chata uzavřena. Na chatě je obvykle možnost zjištění kvalitní předpovědi počasí.

Chaty v Alpách

V Alpách patří mnoho horských chat alpskému spolku Alpenverein. Řada jich je také soukromých. Většinou se spravování chat dědí po generacích, takže vlastníkem či správcem je řadu let jedna rodina. Členové spolku Alpenverein mají na takovýchto chatách obvykle 50% slevu na ubytování a mnohdy i částečnou slevu na jídlo či pití.

Třídy chat

Chaty bývají různých velkostí a cenových tříd. Od obrovské stavby (Chamanna Diavoleza, Švýcarsko, 234 lůžek) až po malé dřevěné původní chatky (Dom na Kofcach, Slovinsko, 16 lůžek). Některé se prezentují futuristickým vzhledem (Refuge de la Sella 2, Francie). Mnoho horských chat již používá solární kolektory jako hlavní či vedlejší zdroj elektrické energie. Řada chat používá jako zdroj elektrické energie externí elektrocentrálu. K zásobování používají některá stavení nákladní lanovky a tam kde to není možné i vrtulník. V Tatrách ještě pořád slouží tzv. nosiči.

Umístění

Umístění chat je různé. Jsou v údolích, kde se jim mnohdy říká polany (alm, planina, alp), kdekoli v horách či přímo na vrcholech (Matras Haus, Rakousko, vrchol Hochkönig). Slouží tak většinou jako opěrné body při výstupech na horské vrcholy.


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Horská chata