V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Lipsko

Z Multimediaexpo.cz


Lipsko (německy zvuk Leipzig) město s postavením městského okresu (Kreisfreie Stadt) na severozápadě německé spolkové země Svobodný stát Sasko, zároveň největší město Saska a centrum stejnojmenného vládního obvodu. Má asi 510 000 obyvatel a leží na soutoku několika řek.

Obsah

Historie

Název Lipsko skutečně pochází z názvu lípa, město bylo založeno slovanskými osadníky již v roce 1015 jako tržiště. Už v roce 1165 bylo povýšeno na město a místní trhy se staly významnou událostí. Na začátku 15. století, v roce 1409, byla německými mistry, kteří krátce předtím odešli z pražské Karlovy univerzity (Dekret kutnohorský), založena Lipská univerzita, díky níž se zvětšil význam města natolik, že se začala rychle rozvíjet řemesla a později i průmysl. U Lipska byla ve dnech 16.19. října 1813 svedena největší bitva napoleonských válek, tzv. Bitva národů, v níž protifrancouzská koalice dosáhla rozhodujícího vítězství. Mezi Lipskem a Drážďany byla také otevřena první německá železniční trať, nedlouho potom se město stalo železničním dopravním uzlem. Ve 20. letech 20. století narůstal rychle počet obyvatel, a to až nad 500 000, lidé se sestěhovávali z venkova za vidinou lepšího života ve městě. Za nacistické vlády město zažilo tzv. Křišťálovou noc, kdy byly vypáleny synagogy a pobiti Židé. Křišťálová noc se stala velkou manifestací síly, moci a hrůzy NSDAP. Ke konci války bylo město z velké části zničeno spojeneckým bombardováním, obsadila ho americká armáda, která ho předala pod správu Rudé armády. Po vyhlášení NDR začala mohutná přestavba města podle socialistického stylu, byla vybudována velká sídliště i nové průmyslové podniky. Lipsko se mělo stát „perlou Německa“. Ke konci existence Východního Německa, v roce 1988 a 1989 se konaly ve městě velké demonstrace proti SED, německé komunistické straně. Po pádu berlínské zdi a znovusjednocení Německa dostalo město velkou podporu ze západu, což přispělo k proměně z šedivého socialistického města v jedno z nejmodernějších měst v bývalém Východním Německu. V Lipsku se mj. usadily automobilky Porsche a BMW.

Kultura a památky

Vzhledem k zničení města během dvou světových válek je v Lipsku, jako téměř ve všech velkých německých městech, poměrně málo historických budov. Protože Lipsko bylo vždy město hudby – v 18. století zde působil J. S. Bach – má několik operních domů. Také je zde zoologická zahrada. Lipsko má pověst tradičního veletržního města, nejvýznamnější akcí, pořádanou na nově postaveném (1996) výstavišti je Lipský knižní veletrh.

Doprava

Podrobnější informace naleznete na stránce: S-Bahn v Lipsku a v Halle


Slavné osobnosti spjaté s Lipskem

  • Gottfried Wilhelm Leibniz, německý filosof, historik, právník, vědec, diplomat a matematik se narodil v Lipsku v roce 1646
  • Johann Sebastian Bach, německý hudební skladatel, v Lipsku působil jako kantor chrámového sboru
  • Richard Wagner, hudební skladatel, se narodil v Lipsku v roce 1813
  • Karl Liebknecht, politik (socialista) se narodil v Lipsku v roce 1871
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy zemřel v Lipsku v roce 1847, byl jedním z nejvýznamnějších německých romantických skladatelů
  • Werner Heisenberg, fyzik a nositel Nobelovy ceny pracoval na universitě v Lipsku
  • Friedrich Schiller, německý básník a dramatik v Lipsku žil a složil tu i svou slavnou báseň „Óda na radost“ (její pozdější zhudebnění od L. van Beethovena se stalo hymnou EU)
  • Johann Wolfgang Goethe, německý spisovatel v Lipsku studoval a situoval sem i děj své veršované tragédie „Faust“
  • Angela Merkelová, současná kancléřka SRN studovala na zdejší univerzitě

Bill a Tom Kaulitz, dvojčata ze současně nejpopulárnější německé skupiny Tokio Hotel se narodili v roce 1989 v Lipsku

Související články

Partnerská města

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Leipzig