Eger

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 21. 5. 2014, 11:53


Egerský hrad
Katedrála (Bazilika)
IMG 0466 - Hungary, Eger - Citadel.JPG
Eger je také německé jméno pro město Cheb a řeku Ohři.

Eger (chorv. Jegar, pol. Jagier,tur. Eğri, něm. Erlau) je město v Maďarsku mezi horami Mátra a Bükk. Leží na severu země v župě Heves a žije v něm 57 000 obyvatel.

Obsah

Historie

Středověk

Až do 10. století se oblast dnešního Egeru střídali germánské kmeny, Slované a Avaři. Teprve během vlády svatého Štěpána I. zde vzniklo sídlo biskupství. V této době zde byla postavena první katedrála, nacházela se na místě, kde dnes stojí Egerský hrad. Kolem tehdejší katedrály pak začalo vznikat dnešní staré město. V období 14. až 16. století město prosperovalo; pěstovalo se zde dobré víno. Během vlády krále Matyáše byly vybudovány renesanční stavby (1458-1460), většinou k církevním účelům.

Turecká okupace

Přestože se místní obyvatelé nějakou dobu úspěšně bránili, a dokonce i odrazili i 80 000 vojáků čítající tureckou armádu, roku 1596 se již město ubránit nedokázalo a Turci ho obsadili. Na dalších 80 let se stal Eger tureckým městem, centrem vilájetu (osmanské provincie) a severním pohraničním městem. Během této doby Osmané opravili pevnost, přebudovali kostely na mešity a postavili lázně (jeden minaret z této doby se ještě dodnes dochoval). Po nezdařeném tureckém útoku na Vídeň však nastal zvrat. Habsburkové Osmany porazili a zaútočili i na Uhry. Získali Budapešť (roku 1686) a o rok později i samotný Eger.

Vláda Habsburků

Po obsazení Habsburky byl Eger rekatolizován, navrátilo se sem biskupství, kromě muslimů ho museli opustit i protestanté. Během 18. století zde došlo k bojům právě proti Habsburkům, během nich město podoporvalo vzbouřence, ti však byli rychle poraženi. V roce 1800 město těžce poškodil požár, o čtyři roky později zde bylo zřízeno arcibiskupství. Právě i zde došlo k významným událostem během celoevropských revolucí v roce 1848. Přestože neklid byl potlačen, v Egeru přestali mít vliv arcibiskupové a feudálové. Velkým fiaskem pro město bylo zavedení železnice, Eger nebyl napojen na trať Budapešť - Miskolc přímo, ale odbočkou. Díky tomu tak nezažil takový růst, jako některá jiná města v zemi.

Období republiky

Rozvoj po pádu Rakouska - Uherska začal velmi pozvolně, ještě v 20. letech se celé Maďarsko topilo v ohromných problémech. Po druhé světové válce byly odkryty některé historické budovy, dnes je město vyhledávanou turistickou destinací.

Městská média

Televizní stanice

  • Eger Városi Televízió
  • Líceum TV

Rozhlasové stanice

  • Rádió 1
  • Rádió Eger
  • Szent István Rádió

Tisk

  • Heves Megyei Hírlap
  • Egri Est
  • Royal club – Heves megye

Partnerská města

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Eger