Matan Vilnaj
Z Multimediaexpo.cz
Matan Vilnaj (hebrejsky: מתן וילנאי, narozen 20. května 1944) je izraelský politik a bývalý generálmajor Izraelských obranných sil (IOS). V roce 2010 byl náměstkem ministra obrany a v letech 2009-2011 poslancem Knesetu za Stranu práce, ze které roku 2011 přestoupil do nové formace Acma'ut[1], za níž se stal ministrem na nově zřízeném rezortu civilní obrany.[2]
Obsah |
Biografie
Narodil se v roce 1944 v Jeruzalémě. Jeho otec byl profesor Ze'ev Vilnaj, průkopník izraelské geografie a studií o zemi izraelské, po kterém zdědil lásku k přírodě a turistice.[3] V roce 1966 vstoupil do IOS a sloužil ve výsadkové brigádě a elitní protiteroristické jednotce Sajeret Matkal. Mimo jiné se zúčastnil operace Entebbe, při které byli v Ugandě osvobozeni židovští a izraelští cestující uneseného letounu společnosti Air France. Jako generálmajor stál v čele armádního ředitelství lidských zdrojů a byl taktéž zástupcem náčelníka Generálního štábu IOS.
V současnosti (2010) žije Vilnaj v Mevaseret Cijon, je ženatý a má tři děti.
Politická kariéra
Před volbami v roce 1999 vstoupil do Strany práce (která tehdy kandidovala jako aliance Jeden Izrael), doufaje ve vhodné umístění na kandidátní listině do Knesetu. To se mu nakonec podařilo, stal se tak poslancem Knesetu a ve vládě Ehuda Baraka byl jmenován ministrem vědy, kulturu a sportu. Šest měsíců po volbách se však poslaneckého mandátu vzdal (nahradila jej Colette Avital), zůstal však ministrem. Poté co Barak prohrál ve volbách v roce 2001 s Arielem Šaronem, byl Vilnaj jmenován opět ministrem vědy, kultury a sportu v nové Šaronově vládě.
Poslancem Knesetu se opět stal po volbách v roce 2003, ve kterých kandidoval z druhého místa na kandidátní listině Strany práce.[4] Poté co Ariel Šaron vytvořil pravicovou vládu, která nezahrnovala Stranu práce však přišel o post ministra. Strana práce však byla v lednu 2005 přizvána do vlády poté, co ji opustilo několik stran v protestu vůči Šaronovu plánu na izraelské stažení z Pásma Gazy. Ze začátku byl jmenován ministrem při úřadu ministerského předsedy a v srpnu 2005 byl jmenován úřadujícím ministrem vědy a technologie (nastálo byl do této funkce jmenován v listopadu téhož roku).
Ve stranických primárkách před volbami v roce 2006 se společně s Šimonem Peresem a Benjaminem Ben Eliezerem ucházel o funkci předsedy strany,[5] všechny však porazil někdejší vůdce Histadrutu Amir Perec. Ve volbách si nakonec udržel svůj poslanecký mandát.
Poté co se stal v roce 2007 předsedou strany Ehud Barak, byl Vilnaj jmenován náměstkem ministra obrany. V únoru 2008 skandalizoval redaktor britského deníku The Guardian Vilnajovo prohlášení směrem k palestinským Arabům, kteří na Izrael odpalují rakety.[6] Na vině přitom byl špatný překlad z hebrejštiny do angličtiny. Vilnaj totiž v armádním rozhlase prohlásil, že „čím více (Palestinci) zintenzivní ostřelování Izraele a čím dále budou rakety dopadat, tím větší katastrofu/neštěstí na sebe přivolají, neboť my použijeme všech prostředků k tomu, abychom se ubránili.“ Pro slovo katastrofa totiž Vilnaj použil slovo šoa, které je běžným hebrejským ekvivalentem pro slovo holocaust. V hebrejštině však šoa (שואה) znamená katastrofu a holocaust se označuje jako ha-šoa (השואה, „ha-“ je přitom v hebrejštině určitý člen, takže doslovný překlad je „ta katastrofa“, kterou je myšlen holocaust). Za chybný překlad se nakonec redaktor Gurdianu omluvil, přesto však stačila světová média upozornit na to, že náměstek izraelského ministra obrany vyhrožuje palestinským Arabům holocaustem.[7]
Svůj poslanecký mandát obhájil i ve volbách v roce 2009, kdy měl 6. místo na labouristické kandidátní listině. Od roku 2011 je ministrem za novou stranu Acma'ut.
Reference
- ↑ Ehud Barak announces defection from Labor, formation of new party [online]. Haaretz, [cit. 2011-01-30]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Vilnai to Head New Ministry for Homefront Protection [online]. Aruc Ševa, [cit. 2011-01-30]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Thousands Support JNF-KKL's Battle to Preserve Open Spaces in Jerusalem [online]. Židovský národní fond, [cit. 2010-02-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Matan Vilnai tops Labor list; Yossi Beilin and other doves out [online]. Haaretz, [cit. 2010-02-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Labor hopefuls court the Arab vote [online]. Haaretz, [cit. 2010-02-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Israeli minister warns of Palestinian 'holocaust' [online]. The Guardian, 2008-02-29, [cit. 2010-02-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Redaktor britského deníku Guardian se omluvil za protiizraelský komentář [online]. Eretz.cz, 2008-03-06, [cit. 2010-02-26]. Dostupné online.
Externí odkazy
- (anglicky) Kneset – Matan Vilnaj
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |