Hospodářské zvíře

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 21. 4. 2011, 14:25; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Hospodářské zvíře je zvíře u kterého se sleduje přímý hospodářský užitek. Tímto se liší od zvířete domácího, které se chová pro domácí potěšení. Hospodářský užitek se získává nejen ze savců nebo ptáků, ale obecně vlastně ze všech druhů živočichů.

Obsah

Hospodářská zvířata podle druhu a užitku

Hospodářským užitkem ze zvířat je nejčastěji komodita: mléko, maso, tuk, vejce či kožešina, mohou to být ale i kosti, paznehty, rohy nebo parohy, přírodní vlákna či chlupy, sladký med či měňavé perly. Dále pak užitečná práce (tažná zvířata či jezdecká zvířata): především koně, případně skot nebo osli, v exotických jižních zemích ale také sloni a velbloudi, v severských zemích pak také sobi a psi.

Hospodářská zvířata pro komodity

Hlavními hospodářskými zvířaty jsou v ČR pro maso: skot, prasata, drůbež (hrabavá i vodní) a ovce a kozy. Minoritní význam mají menší kožešinová zvířata: norek, nutrie, králík, pštros. Dále též jelen (zvěř chovaná na farmách je hospodářským zvířetem), primárně pro maso. v Jižní Americe je významný chov lam, především pro srst, tedy vlnu alpaku. Jiné využití savců je v souvislosti s mořem: Lov ploutvonožců je obecně řečeno zakázán, nicméně například tulení kůže se srstí lze využít jako skluznice běžek. Kontroverzní je využívání kytovců: Nejen jejich lov pro maso, ale pro jejich inteligenci i jejich chov v zajetí, například v oceanáriích, nebo jakýkoli jejich výcvik obecně. Mezi hospodářská zvířata patří také ryby chované na maso, např. kapr. I hmyz je řazen mezi hospodářská zvířata, především dva druhy hmyzu: včela medonosná (jak pro med jako potravinu, tak i pro vosk a další včelí produkty) a bourec morušový, pouze pro hedvábné vlákno. Nově se začínají využívat také roztoči, především ti draví, například v zemědělství jako ochrana před škůdci. Roztoči se však používají i v potravinářství, konkrétně třeba při výrobě a zrání některých sýrů. Z mořských či sladkovodních mlžů se využívají perlorodky pro perly a ústřice (například slávky) pro jídlo. Podobně se využívají také plži, například šneci. Průmyslově se využívají i korýši: raci, langusty, krabi, humr i kryl, hlavně jako potrava, i když nově i jako zdroj chitinu jako materiálu pro technologické použití. Z měkkýšů lze využívat všechny druhy, ti se však nechovají v zajetí, ale loví. Pro hospodářské účely se chovají i plazi (hadi, želvy, krokodýli i aligátoři), ti především pro kůže, ale i obojživelníci, například žáby, především pro maso.

Hospodářská zvířata pro práci

Speciálním případem je zcela jistě pes, který může být jak hospodářským zvířetem pro užitek z práce (pastevečtí psi, hlídací a bojoví, záchranářští psi, slepečtí psi, tažní psi do spřežení aj.), pro komoditu (krev pro lékařské pokusy, dokonce na maso, lze i vlna), tak i domácím miláčkem. Unikátní užitek byl z bezsrsté rasy určené pro zahřívání postele.

Domestikace

Termín hospodářské zvíře souvisí s termínem domestikace, protože většina hospodářských zvířat jsou zvířata domestikovaná. Můžeme se ale setkat i se zvířaty divokými i polodomestikovanými (antilopa losí), nebo bez jakéhokoli vztahu k člověku (korýši, plazi).

Související články

Citace

Externí odkazy